Народни музеј Врање

Стална поставка Народног музеја у Врању

Народни музеј Врање је након санационих, конзерваторско – рестаураторских радова на здању Селамлук , једне од зграда Пашиних конака, у марту 2022. године отворио нову сталну етнолошку поставку.

Простор Селамлука је намењен приказу начина живота човека Врањског Поморавља током XIX века и прве половине XX века. У том историјском оквиру смештени су и разврстани – по собама, начин облачења, градска и сеоска ношња, која је разноврсна по својим особинама и утицајима који су били присутни. Сви предмети имају своју духовну и материјалну вредност, те као представници културе једног народа. Занати, који су представљени у посебној соби, доносе начин пословања који је био разноврстан и изразито изражен по професијама – еснафима.

Pašini konaci, Narodni muzej Vranje
Пашин конак

Као једна посебна целина издваја се опис, доживљај живљења једне градске породице у првој половини XX века који је дочаран уређењем једне градске куће, њеног ентеријера. Кроз поставку су истакнуте, као неодвојиви део и старе угледне врањске породице.

(Народни музеј Врање, зграда Селамлука, Пионирска 1)

Музеј-кућa Бора Станковић

Стална поставка Музеј куће Боре Станковића приказује књижевни опус славног писца кроз објављена дела, изведбе његових позоришних драма, али и приватни живот пишчеве породице у родној кући.

narodni-muzej-vranje-bora-stankovic-manifestacija-muzeji-za-10

У гостинској соби смештено је бакарно посуђе,посебно место заузимају сахани коришћени у свечаним приликама. Аутентични миндерлуци за седење поред прозора, сандук за постељину. У централној просторији је смештен мангал – суд у коме је полаган жар како би се загревале просторије, подгревака јела. Летња кујна је одвојени објекат у дну дворишта са изложеним кућевним предметима: наћве за чување брашна и мешење хлеба, чутура за туцање пшенице, кафе, соли, бућка за масло…

Кућа Боре Станковића

Двориште Музеј куће са калдрмом, старим дудом, шимширима и бунаром део је амбијенталне целине коју чини Баба Златина улица у којој се кућа налази и суседна кућа трговца Прибојчића, међусобно повезане капиџиком.

(Музеј кућа Бора Станковић, Баба Златина бр. 9)

Bora Stanković, Narodni muzej Vranje

Посебни програми Народног музеја Врање

„Музеј огледало града“

Отварање изложбе: 16. мај 2023. у 12:00

Изложба уметничких дела која се налазе у збирци Савремене ликовне уметности, Одељења историје уметности Народног музеја Врање.

Изложбу сачињавају 40 дела 30 реномираних аутора, дела која су настала у периоду од 1974. до 2019. године.

(Галерија Народног музеја Врање, 29. новембар бб, Врање)

Одржавање пројекције: 19. мај 2023. у 12:00

Изложба посвећена лику из романа Нечиста крв, аутора Борислава Станковића.

narodni-muzej-vranje-predstava-kostana-na-sceni-manifestacija-muzeji-za-10
„Коштана на сцени“

Изложба ћe се фокусирати на лик Коштане и њену интерпретацију на позоришној сцени током 20. и 21. века. Њена интерпретација од романа до позоришта биће илустрована новинским чланцима, промотивним плакатима позоришних представа и фотографијама истих, насталим у периоду од 20. века до данас.

narodni-muzej-vranje-kostana-na-sceni-manifestacija-muzeji-za-10
„Коштана на сцени“

Такође, биће изложена и оригинална издања дела Борислава Станковића која су настала у 20. веку.

(Музеј кућа Боре Станковића, двориште, Баба Златина 9, Врање)

• Народни музеј Врање – зграда Селамлука

Радно време: