muzej-grada-novog-sada-manifestacija-muzeji-za-10-zavicajna-zbirka-sremski-karlovci

Завичајна збирка Сремски Карловци

Стална поставка Завичајнe збиркe Сремски Карловци

Завичајна збирка у Сремским Карловцима поседује сталну поставку коју чине следеће целине:

• ентеријер свечане трпезарије палате „Илион“, некадашње резиденције баронске породице Рајачић;
  • „Археолошко наслеђе Сремских Карловаца“ са инсталацијом неолитске куће од прућа и глине назване „неолитски кибицфенстер“;
  • „Сеоска соба и кухиња с краја 19 и почетка 20 века“;
  • „Из историје Сремских Карловаца, Карловачке гимназије и Богословије“;
  • „Грађански живот“ (која обухвата и намештај архитекте Владимира Николића, легат Ангелине Николић, професорице Карловачке гимназије као и део трпезарије из виле краљевског намесника Раденка Станковића у Чортановцима).

(Завичајна збирка Сремски Карловци, Патријарха Рајачића 16, Сремски Карловци)

Завичајна збирка у Сремским Карловцима
muzej-grada-novog-sada-muzejska-manifestacija-muzeji-za-10-zavicajna-zbirka-u sremskim-karlovcima
Завичајна збирка у Сремским Карловцима

Посебни програми

Изложба: Стогодишњица од проглашења Српске патријаршије

субота, 14. мај 2022. у 18 часова

Изложба поводом 100 година од проглашења Српске патријаршије (уједињења СПЦ).

Изложба се састоји из два сегмента. У првом сегменту се, уз помоћ архивских докумената и фотографија, представља процес уједињења СПЦ, који је започет (децембра 1918) и завршен (септембра 1920) у Сремским Карловцима. У другом сегменту, а на основу сачуваних описа, биће реконструисан изглед Престоне дворане у тренутку проглашења Српске патријаршије (престо са балдахином, уметничка дела која су тада била изложена, Мирослављево јеванђеље…). Такође, биће изложени портрети српских патријараха, од патријарха Димитрија до данашњег поглавара СПЦ, као и патријаршијске инсигније.

Реализација: Музеј града Новог Сада, Музеј СПЦ и Архив СПЦ из Београда, Историјски архив града Новог Сада, Епархија бачка и Епархија сремска.

(Сремски Карловци, Патријаршијски двор, Трг Бранка Радичевића 8)

Радно време током Манифестације:

• од 9 до 17 часова
  • од 10 до 20 часова