Музеј савремене уметности Београд

Стална поставка Музеја савремене уметности у Београду

Изложба Ервина Вурма „ЈЕДАН МИНУТ ЗАУВЕК“

Музеј савремене уметности у Београду од 7. априла до 9. августа 2022. године

Кустоси: Маријана Коларић и Жером Санс

Изложба Ервина Вурма прва је самостална изложба овог истакнутог аустријског уметника у Србији. Представљена на свих пет нивоа Музеја савремене уметности, тежи да прикаже комплексан стваралачки, тридесетогодишњи опус овог уметника од 90-их година прошлог века до данас. Сем поменутих једноминутних скулптура (One Minute Sculptures) на изложби су представљени и други иконични радови аутора као што су „Узана кућа” „Дебели аутомобил”, „Дебела кућа”, апстрактне и перформативне скулптуре али и сви они пратећи медији у којима уметник континуирано ради и који чине неизоставан део његовог уметничког речника, као што су фотографије, видео-радови, перформанси, цртежи и слике, као и значајна нова продукција.

Вурм је посебно за изложбу у Београду извео нову серију својих перформативних скулптура у глини, према моделима најзначајнијих грађевина које припадају југословенском модернистичком наслеђу Београда. С тим у вези ова свеобухватна изложба, замишљена по концепцији као интроспективна пре него ретроспективна, тежи да прикаже богат и разнолики Вурмов уметнички опус, као и разнородност медија у којима ствара и које непрестано паралелно развија и истражује.

(Музеј савремене уметности у Београду,  Ушће 10, блок 15)

Muzej savremene umetnosti, Austrijski paviljon, Muzeji za 10, 2022
Аустријски павиљон, 57. Венецијанско бијенале, 2017, О врлинама и пороцима уопштено, Фото Ева Вирдингер
Zgrada Muzeja savremene umetnosti, Muzeji za 10, 2022