Narodni muzej Niš

Narodni muzej Niš osnovala je 1. aprila 1933. godine grupa zaljubljenika okupljena oko te godine osnovanog Muzejskog društva, čiji su najistaknutiji članovi bili i njegovi osnivači – Adam Oršić Slavetić, Rudolf Bratanić, Borivoje Gojković, Aleksandar Nenadović i Borivoje Popović.

Muzej je prvih meseci svog postojanja bio privremeno smešten u zgradi Učiteljskog doma i prvu izložbu postavljenu u ovom prostoru videlo je nekoliko hiljada posetilaca. Pola godine nakon svog osnivanja, 22. oktobra 1933. godine, muzej se seli u kuću Hristoduluovih, kada je i zvanično otvoren pod imenom Istorijsko – etnografski muzej grada Niša.

Muzej je od osnivanja kompleksnog tipa. U svojim fondovima danas ima preko 40 000 predmeta, iz oblasti arheologije, istorije, istorije umetnosti, numizmatike i epigrafike, etnologije iknjiževne zaostavštine Stevana Sremca i Branka Miljkovića.

Narodni muzej Niš se stara i o kulturnim dobrima od izuzetnog značaja: arheološko nalazište Medijana, spomenik Ćele kula i memorijani muzej – logor „12.februar“. U sastavu muzeja su i Galerija Sinagoga i  Književno memorijalna postavka Stevan Sremac / Branko Miljković.

Stalna arheološka postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka.

Narodni muzej Niš svoju delatnost sprovodi kroz odeljenja za arheologiju, numizmatiku i epigrafiku, istoriju, istoriju umetnosti, etnologiju, odeljenje književne zaostavštine, edukacije, dokumentacije i konzervacije. Muzej poseduje  fotolaboratoriju i biblioteku sa preko 10 000 publikacija, među kojima je veliki broj starih i retkih izdanja.

Stalna postavka Narodnog muzeja Niš

Arheološka sala

Stalna postavka obuhvata period od praistorije do srednjeg veka. Izloženi su neki od najznačajnijih artefakata iz arheološke zbirke Narodnog muzeja Niš.

Regularno radno vreme svih dana osim 14. maja kada objekat radi i od 17 do 22 sata.

Stručna vođenja kustosa arheologije – antika i srednji vek i kustosa numizmatike na sat vremena od 19 do 22 sata.

19:00 – 19:30 sati: Vesna Crnoglavac: Otkrivanje tajni antičkog Niša

20:00 – 20:30 sati: Slobodan Mitić: Oružje srednjovekovnih ratnika

21:00 – 21:30 sat: Stanislav Pavlović: Viničko blago

(Arheološka sala, Ulica Nikole Pašića 59, Niš)

Stalna postavka Arheološke sale
Arheološka sala

Logor „12. februar“

Obilazak stalne postavke Logora „12. februar“ koja je početkom 2019. godine obogaćena tematskom izložbom posvećenom internircima niškog koncentracionog logora. Izložba je sada deo stalne postavke.

Stručna vođenja kustosa istoričara na svakih sat vremena od 18 do 22 sata.

Nebojša Ozimić, Ivan Mitić

(Logor „12. februar“, Ulica bulevar 12. februar bb, Niš)

Memorijalni muzej Logor "12. februar"
Logor „12. februar“

Ćele kula

Regularno radno vreme svih dana osim 14. maja kada objekat radi od 17 do 22 sata.

Stručna vođenja kustosa istoričara na svakih sat vremena od 18 do 22 sata.

Marina Vlaisavljević, Bojana Nešić

(Ćele kula, Ulica bulevar dr Zorana Đinđića bb, Niš)

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-cele-kula
Ćele kula
Spomen kosturnica "Ćele kula"

Književno – memorijalna postavka Sremac / Miljković

Stručna vođenja kustosa od 17 do 22 sata na svakih sat vremena.

Jelena Bogdanović

(Književno – memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš)

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-knjizevno-memorijalna-postavka-stevan-sremac-i-branko-miljkovic
Književno – memorijalna postavka Sremac / Miljković

Galerija Sinagoga

Otvaranje izložbe „IZA OBJEKTIVNOSTI“

13. maj

Izložba će trajati do kraja maja 2022. godine.

(Galerija Sinagoga, Ulica Davidova 2, Niš)

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-galerija- sinagoga
Galerija Sinagoga

Posebni programi Narodnog muzeja Niš

Radionice namenjene deci

14. maj od 11 do 14 sati

Plato ispred Gradske kuće, Ulica 7. juli 2, Niš. Kustosi Ivana Gruden Milentijević i Željko Anđelković.

Promocija Muzejskog zabavnika

14. maj od 18 do 20 sati

Književno-memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš, Kustosi Ivana Gruden Milentijević i Željko Anđelković.

Muzejski kviz po NTC modelu“

15. maj od 11 do 13 sati

Radionice namenjene deci „Zanimljiva etnologija“

17. maj od 17 do 20 sati

Književno-memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš, Kustosi Milica Karapandžić i Vladan Radosavljević.

Radionice namenjene deci „Zanimljiva etnologija“

18. maj od 12 do 14 sati

Radionice namenjene deci „Igrom kroz kulturno nasleđe niškog Muzeja“

18. maj od 18 do 20 sati

Delta planet Niš

Radionice namenjene deci „Kostimi iz Zone Zamfirove“

19. maj od 12 do 17 sati

Književno-memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš, Kustos Jelena Bogdanović.

Stručna vođenja kroz stalnu postavku

20. maj od 12 do 14 sati

12:00 sati – kustos: Slobodan Mitić: Oružje srednjovekovnih ratnika

13:00 sati – kustos: Stanislav Pavlović: Viničko blago

Arheološka sala Narodnog muzeja Niš, Ulica Nikole Pašića 59

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-logo

Radno vreme tokom Manifestacije:

Radno vreme Arheološke sale:

Regularno radno vreme svih dana osim 14. maja kada objekat radi od 17 do 22 časa

Radno vreme Logora „12. februar“:

Radno vreme Ćele kule:

Radno vreme Književno – memorijalne postavke Sremac / Miljković: biće naknadno definisano

Radno vreme Galerija Sinagoga:

Objekti Narodnog muzeja Niš ne rade u ponedeljak 16. maja 2022. godine.

Adresa:

• Generala Milojka Lešjanina 14, Niš
  • Arheološka sala, Ulica Nikole Pašića 59, Niš
  • Logor „12. februar“, Ulica bulevar 12. februar bb, Niš
  • Ćele kula, Ulica bulevar dr Zorana Đinđića bb, Niš
  • Književno – memorijalna postavka Sremac / Miljković, Ulica Aleksandra Nenadovića 2, Niš
  • Galerija Sinagoga, Ulica Davidova 2, Niš

Sajt: Narodni muzej Niš