Народни музеј Ниш

Народни музеј Ниш основала је 1. априла 1933. године група заљубљеника окупљена око те године основаног Музејског друштва, чији су најистакнутији чланови били и његови оснивачи – Адам Оршић Славетић, Рудолф Братанић, Боривоје Гојковић, Александар Ненадовић и Боривоје Поповић.

Музеј је првих месеци свог постојања био привремено смештен у згради Учитељског дома и прву изложбу постављену у овом простору видело је неколико хиљада посетилаца. Пола године након свог оснивања, 22. октобра 1933. године, музеј се сели у кућу Христодулуових, када је и званично отворен под именом Историјско – етнографски музеј града Ниша.

Музеј је од оснивања комплексног типа. У својим фондовима данас има преко 40 000 предмета, из области археологије, историје, историје уметности, нумизматике и епиграфике, етнологије икњижевне заоставштине Стевана Сремца и Бранка Миљковића.

Народни музеј Ниш се стара и о културним добрима од изузетног значаја: археолошко налазиште Медијана, споменик Ћеле кула и меморијани музеј – логор „12.фебруар“. У саставу музеја су и Галерија Синагога и  Књижевно меморијална поставка Стеван Сремац / Бранко Миљковић.

Стална археолошка поставка обухвата период од праисторије до средњег века.

Народни музеј Ниш своју делатност спроводи кроз одељења за археологију, нумизматику и епиграфику, историју, историју уметности, етнологију, одељење књижевне заоставштине, едукације, документације и конзервације. Музеј поседује  фотолабораторију и библиотеку са преко 10 000 публикација, међу којима је велики број старих и ретких издања.

Стална поставка Народног музеја Ниш

Археолошка сала

Стална поставка обухвата период од праисторије до средњег века. Изложени су неки од најзначајнијих артефаката из археолошке збирке Народног музеја Ниш.

Регуларно радно време свих дана осим 14. маја када објекат ради и од 17 до 22 сата.

Стручна вођења кустоса археологије – антика и средњи век и кустоса нумизматике на сат времена од 19 до 22 сата.

19:00 – 19:30 сати: Весна Црноглавац: Откривање тајни античког Ниша

20:00 – 20:30 сати: Слободан Митић: Оружје средњовековних ратника

21:00 – 21:30 сат: Станислав Павловић: Виничко благо

(Археолошка сала, Улица Николе Пашића 59, Ниш)

Stalna postavka Arheološke sale
Археолошка сала

Логор „12. фебруар“

Обилазак сталне поставке Логора „12. фебруар“ која је почетком 2019. године обогаћена тематском изложбом посвећеном интернирцима нишког концентрационог логора. Изложба је сада део сталне поставке.

Стручна вођења кустоса историчара на сваких сат времена од 18 до 22 сата.

Небојша Озимић, Иван Митић

(Логор „12. фебруар“, Улица булевар 12. фебруар бб, Ниш)

Memorijalni muzej Logor "12. februar"
Логор „12. фебруар“

Ћеле кула

Регуларно радно време свих дана осим 14. маја када објекат ради од 17 до 22 сата.

Стручна вођења кустоса историчара на сваких сат времена од 18 до 22 сата.

Марина Влаисављевић, Бојана Нешић

(Ћеле кула, Улица булевар др Зорана Ђинђића бб, Ниш)

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-cele-kula
Ћеле кула
Spomen kosturnica "Ćele kula"

Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић

Стручна вођења кустоса од 17 до 22 сата на сваких сат времена.

Јеленa Богдановић

(Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш)

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-knjizevno-memorijalna-postavka-stevan-sremac-i-branko-miljkovic
Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић

Галерија Синагога

Отварање изложбе „ИЗА ОБЈЕКТИВНОСТИ“

13. мај

Изложба ће трајати до краја маја 2022. године.

(Галерија Синагога, Улица Давидова 2, Ниш)

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-galerija- sinagoga
Галерија Синагога

Посебни програми Народног музеја Ниш

Радионице намењене деци

14. мај од 11 до 14 сати

Плато испред Градске куће, Улица 7. јули 2, Ниш. Кустоси Ивана Груден Милентијевић и Жељко Анђелковић.

Промоција Музејског забавника

14. мај од 18 до 20 сати

Књижевно-меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш, Кустоси Ивана Груден Милентијевић и Жељко Анђелковић.

Музејски квиз по NTC моделу“

15. мај од 11 до 13 сати

Радионице намењене деци „Занимљива етнологија“

17. мај од 17 до 20 сати

Књижевно-меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш, Кустоси Милица Карапанџић и Владан Радосављевић.

Радионице намењене деци „Занимљива етнологија“

18. мај од 12 до 14 сати

Радионице намењене деци „Игром кроз културно наслеђе нишког Музеја“

18. мај од 18 до 20 сати

Делта планет Ниш

Радионице намењене деци „Костими из Зоне Замфирове“

19. мај од 12 до 17 сати

Књижевно-меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш, Кустос Јелена Богдановић.

Стручна вођења кроз сталну поставку

20. мај од 12 до 14 сати

12:00 сати – кустос: Слободан Митић: Оружје средњовековних ратника

13:00 сати – кустос: Станислав Павловић: Виничко благо

Археолошка сала Народног музеја Ниш, Улица Николе Пашића 59

narodni-muzej-nis-muzeji-za-10-logo

Радно време током Манифестације:

Радно време Археолошке сале:

Регуларно радно време свих дана осим 14. маја када објекат ради од 17 до 22 часа

Радно време Логора „12. фебруар“:

Радно време Ћеле куле:

Радно време Књижевно – меморијалне поставке Сремац / Миљковић: биће накнадно дефинисано

Радно време Галерија Синагога:

Објекти Народног музеја Ниш не раде у понедељак 16. маја 2022. године.

Адреса:

• Генерала Милојка Лешјанина 14, Ниш
  • Археолошка сала, Улица Николе Пашића 59, Ниш
  • Логор „12. фебруар“, Улица булевар 12. фебруар бб, Ниш
  • Ћеле кула, Улица булевар др Зорана Ђинђића бб, Ниш
  • Књижевно – меморијална поставка Сремац / Миљковић, Улица Александра Ненадовића 2, Ниш
  • Галерија Синагога, Улица Давидова 2, Ниш

Сајт: Народни музеј Ниш