Галерија легата Николе Коке Јанковића у Крагујевацу

Галерија Николе Коке Јанковића у Крагујевцу

Стална поставка – Галерија легата Николе Коке Јанковића

Изложба: „Никола Кока Јанковић. Живети уметност“

Галерија Легата Николе Коке Јанковића представља посебну организациону целину Народног музеја у Крагујевцу. Отворена је сталном изложбеном поставком ретроспективног карактера „Никола Кока Јанковић. Живети уметност“, а у партнерству са Српском академијом наука и уметности и Универзитетом у Крагујевцу.

manifestacija-muzeji-za-10-galerija-nikole-koke-jankovica-kragujevac-zgrada
Галерија Николе Коке Јанковића

Изложени експонати представљају окосницу збирке скулптура Легата коју је, поред збирке цртежа, академик завештао родном Крагујевцу. Стална музејска експозиција пружа свеобухватни пресек уметничког рада Николе Коке Јанковића, једног од најзначајнијих југословенских вајара друге половине XX века.

Galerija Nikole Koke Janković, Narodni muzej Kragujevac - stalna postavka
Стална поставка Галерије

Најрепрезентативнија дела настала током седам деценија дугог уметничког опуса приказана су у тематски конципираним целинама попут портрета, јавних споменика, ратника, мајки и ситне пластике.

Posetioci Galerija Nikole Koke Janković, Narodni muzej Kragujevac
Посетиоци

Приказан је свеобухватни пресек вајарског опуса академика Николе Коке Јанковића једног од најзначајнијих и најуспешнијих српских скулптора друге половине 20. века.

(Галерија Николе Коке Јанковић, ул. Слободе бб, Крагујевац)

Народни музеј у Крагујевцу реализовао је виртуелну презентацију Галерије Николе Коке Јанковић, која ради у оквиру поменутог музеја.

Презентацију можете пронаћи кликом на линк.

Посебни програми

Изложба: „Оригинално о Николи Добровићу: појмовник цртежа савремене архитектуре“

од 14. маја до 7. јула 2022. године

Изложбом „Оригинално о Николи Добровићу: појмовник цртежа савремене архитектуре“ Народни музеј у Крагујевцу и Галерија Николе Коке Јанковића, у сарадњи са Удружењем БИНА, укључиће се у програм манифестације обележавања 125 година од рођења архитекте, професора и академика Николе Добровића (1897-1967).

Студијска изложба посвећена наслеђу архитектонског рада Добровића, настала је у експерименталном, колаборативном  процесу истраживања и пројектовања у радионицама „Архитектонски цртеж“ и „Излагање архитектонског цртежа“.

(Галерија Николе Коке Јанковић, ул.Слободе бб, Крагујевац)

Трибина на тему „Никола Добровић: истраживачки процеси савремене архитектуре“

Ноћ музеја, 14. мај у 19 сати

У оквиру програма посвећеног академику Николи Добровићу биће уприличена трибина на тему „Никола Добровић: истраживачки процеси савремене архитектуре“, на којој ће учешће узети Тања Дамјановић Conley, Јелена Ивановић Војводић и Наталија Богдановић.

Радно време у току Манифестације:

Адреса:

• Галерија Николе Коке Јанковић, ул.Слободе бб, Крагујевац