Međunarodni dan muzeja

Šta je međunarodni dan muzeja?

Međunarodni dan muzeja je veoma važan i poseban dan u međunarodnoj muzejskoj zajednici. Obeležen je prvi put pre 45 godina, tačnije 1977. godine i od tada se redovno organizuje i održava svakog 18.maja, ili oko ovog datuma. Ova manifestacija ima za cilj da u muzej dovede sve uzraste. Univerzalnost i pristup za sve je jedna od glavnih vrednosti ovog događaja. Svake godine, tema Međunarodnog dana muzeja je potpuno jedinstvena i drugačija i pruža mogućnost muzejima da naprave program i usklade sadržaj na zadatu temu koju interpretiraju na svoj, unikatan način.

Zašto se održava dan muzeja?

Glavni i osnovni cilj ovog dana je povećanje svesti javnosti o ulozi koju muzeji kao važne kulturne institucije imaju u razvoju društva. O tome da se cilj ovog muzejskog internacionalnog dana polako ostvaruje, odnosno da se podiže svest o muzejima kao veoma važnim sredstvima kulturne razmene, saradnje i razvoja međusobnog razumevanja, možda najbolje svedoči činjenica da u ovoj manifestaciji učestvuju muzeji iz oko 158 zemalja, kao i da se svake godine broj učesnika raste. Još jedan od ciljeva jeste i taj da se u Manifestaciju uključi što veći broj muzejskih i srodnih institucija kako bi kultura postala pristupačnija, zanimljivija i popularnija.

Međunarodni dan muzeja u Srbiji