Стална поставка
Завичајни музеј Рума ове године обележава два велика јубилеја:
– 250 година од подизања зграде у којој се Музеј налази и
– 60 година од оснивања Музеја
Међутим, оба јубилеја ћемо прославити радно. Завичајни музеј Рума ће од априла месеца 2022. године бити затворен за посетиоце. Наиме, јединица локалне самоуправе је одвојила средства да у овој значајној години за Музеј решимо проблем капиларне влаге, која нам је отела приземље, а почела да напада и спрат, а потом преко пројекта „Градови у фокусу“, евентуално, обезбедимо средства за формирање нове, комплетне сталне поставке.
Зато су сви експонати, који су до сада били део сталне поставке, повучени из приземља на горњи спрат, те су изложбене сале за тематске и гостујуће изложбе закрчене како тим експонатима тако и комплетним инвентаром историјског депоа, дела археологије и стручном библиотеком.
Зато ће музеј ове године појачати рад на издавачкој делатности, као и на реализацији разних радионица са предшколском и школском децом, али у простору њихових Установа.
Но, и поред свега наш Музеј ће и ове године активно пропратити манифестацију „Музеји за 10“
-Сви програми ће се руководити овогодишњом паролом манифестације – МОЋ МУЗЕЈА уз додатак ЧУВАРИ ТЕМЕЉА. Тако ће се у основи сви наши овогодишњи програми и звати.
Посебни програми
ЧУВАРИ ТЕМЕЉА Културно-историјска шетња
14мај – Европска ноћ музеја
(Иста шетња биће организована са децом нижег школског узраста и њиховим учитељима у периоду од 16. до 20. маја)
Преко јавног позива, путем друштвених мрежа, позваћемо суграђане да изађу у једну вечерњу културно историјску шетњу кроз Главну улицу Руме и као чуваре темеља обиђу три значајна споменика у нашем граду:
- Скулптуре деде и унука са гуслама на згради некадашњег Дома ЈНА, а данас Градске библиотеке. Скулптуре су рађене по песми Ј. Ј. Змаја „Деда и унук“. Оне симболично приказују како се чува традиција и учвршћују темељи преношењем приче с колена на колено (с деде на унука), уз симболику гусли уз које су певане народне песме као усмено предање наше прошлости.
- Споменик „Деца с књигом“ налази се у Малом парку у Руми, дело је Румљанке, Славке Петровић Средовић (1907 – 1978.) светски познате вајарке и медаљерке. Споменик који представља групу деце удубљену у читање књиге откупљен је 1955. године, после Славкине прве послератне изложбе одржане управо у Руми, у просторијама Градске библиотеке.

- Споменик „Јовану Јовановићу Змају“ испред истоимене школе.
Споменик – Змај Јова
Сва три споменика представљају истинске ЧУВАРЕ ТЕМЕЉА
ЧУВАРИ ТЕМЕЉА -Етнолошка изложба
17.мај у 18:00 часова
аутор Јелена Арсеновић, виши кустос – етнолог
Етнолошку изложбу чини ће:
– фотографије костима из збирке ЗМР
– фотографије нематеријалног културног наслеђа („Вијање Божића“ и „Краљице“)
– Фотографије из фундуса АНИП-а „Бранко Радичевић“ Рума
Аутор фотографија Јована Ђурковић
(велики хол Културног центра у Руми (Централни градски трг))
ЧУВАРИ ТЕМЕЉА – Радионице „Знаменити суграђани“
16 – 20. маја
радионице са децом старијег школског узраста (7. и 8. разред) под називом „Знаменити суграђани“
Музеј је у 2021. години почео да издаје двојезичну (српско-енглески) едицију „Знаменити суграђани“ у виду радне свеске. Прва свеска је посвећена оснивачу (УТЕМЕЉИВАЧУ) савремене Руме – барону Марку Александру Пејачевићу.

Сајт: Завичајни музеј Рума