Музеј општине Бачка Топола

Стална поставка Музеја општине Бачка Топола

Музеј општине Бачка Топола – У приземљу Музеја општине Бачка Топола, барокног каштела из 1802. године, налази се стална поставка завичајне историје „Великани”, која представља некадашње познате личности општине Бачка Топола: део наслеђа лекара др Јаноша Хаџија, наивног сликара Петера Кукаца Нађапатија, ликовних уметника Петера Бичкеија и Јожефа Ача, књижевнице Ержебета Јухас, позоришне редитељке Маре Димитријевић Лустиг, етнолога и песника Ференца Тота, маратонца Пала Скендеровића.

Muzej opštine Bačka Topola - zgrada u baroknom stilu iz 1802. godine
Зграда Музеја општине Бачка Топола

Археолошка поставка

У склопу сталне археолошке поставке, посетиоци могу погледати материјал из Бачке Тополе чије је откриће повезано са именом археолога Ласла Секереша. Ту се налазе керамичке посуде, оруђа од кости и камена из каменог и бронзаног доба, накити од стакла, камена, кости, глине и метала, као и чиније и пехари из сарматског периода.

Међу осталима могу погледати и језичак и окове за појас од бронзе, фрагменте рефлексног лука од костију и гвоздене стреле, копља из аварског периода. Изложени су и новчићи, коњска опрема и накити од сребрне жице из средњовековног периода.

Посебни програми Музеја општине Бачка Топола

Изложба: „Транзит“

14. мај у 20 часова

Изложба ликовних уметника Стефана Прерадовића, Миодрага Беланчића и Саболча Ваша експеримент је фузионисања која се одвија у хибридном простору, у ком се мешају различите арс поетике три ликовна уметника, истичући заједничке пресечне тачке и разлике међу њима. Наглашава се концепт јукстапозиције, према којем у нашем свету постоје различити паралелни системи у непосредној близини један другог, који међусобно делују директно или индиректно. На тај начин се фузионирају органска и неорганска једињења, човек као биће које себе поставља изнад њих и индустријски свет машина.

Све то доводи до проучавања концепата као што су екокриза, „интерсекционалност између екологије и естетике”, постантропоцен, итд. Изложба покушава да расветли чињеницу да праксе савремене уметности нису у потпуности осмишљене да дају одговор на ове сложене феномене, али могу да отворе дискусију. Ова врста отворености може помоћи у стварању бољег односа између уметничких радова и посматрача.

manifestacija-muzeji-za-10-muzej-opstine-backa-topola-izlozba-tranzit
Изложба „Транзит“, Стефана Прерадовића, Миодрага Беланчића и Саболча Ваша

Етнолошка радионица за децу школског узраста

16. мај у 8 и 30 часова

Током радионице учесници ће се упознати са радом музеја и причати о томе шта је заправо етнологија. Деца ће учити и певати народне песме, а имаће прилику и да виде демонстрацију народних музичких инструмента и да добију увид у дубље слојеве етнологије.

Радионицу води етнолошкиња Река Бакош.

manifestacija-muzeji-za-10-muzej-opstine-backa-topola-etnoloska-radionica
Етнолошка радионица

Програм за бебе и родитеље – Љуљање на рукама

17. мај у 17 часова

Програм укључује певање и играње са бебама у изложбеном простору у коме се налази привремена поставка.

Програм води Оршоља Боршоди Паћерек.

manifestacija-muzeji-za-10-muzej-opstine-backa-topola-program-za-bebe
Љуљање на рукама – програм за бебе

Кустоско вођење кроз изложбу: „Транзит”

18. мај у 18 часова

Посетиоци ће имати прилику да обиђу изложбу са кустосом, разговарају са ликовним уметницима, и да учествују у дискусији о темама са којима се поставка бави.

Програм води ликовни уметник Адриан Клајо.

(у Музеју општине Бачка Топола, Маршала Тита 60, Бачка Топола)

Програм за школарце:“Слова и ја“

19. мај у 10 часова

Програм за школарце о књижевници Ержебету Јухас, везано за сталну поставку завичајне историје.

Програм воде ликовни уметник Атила Черник и виши кустос Харгита Ваштаг Гажо.

manifestacija-muzeji-za-10-muzej-opstine-backa-topola-radionica-slova-i-ja
Слова и ја – Радионица за ученике у сталној поставци Музеја

Састанак Читалачког клуба

20. мај у 18 часова

Посетиоци ће имати прилику да учествују на састанку Читалачког клуба, да читају и дискутују о књизи. Програм води књижевница Дуња Пешут.

manifestacija-muzeji-za-10-muzej-opstine-backa-topola-sastanak-citalackog-kluba
Састанак Читалачког клуба

За време трајања Манифестације, поред наведених програма посетиоци ће моћи да погледају и сталне поставке.

Радно време током Манифестације:

• Субота, 14. мај: од 18 до 22 часа;
  • Понедељак, 16. мај: од 8 до 15 часова;