Градски музеј Врбас – Културни центар Врбаса

Стална поставка Градског музеја Врбас

ВРБАС, ЧОВЕК И ПРИРОДА – СКЛАД СУЖИВОТА

Градски музеј у Врбасу – ВРБАС, ЧОВЕК И ПРИРОДА – СКЛАД СУЖИВОТА тема је сталне поставке Градског музеја у Врбасу. Стална поставка конципирана је тако да проведе посетиоца кроз период дуг осам миленијума. Овај дуг период у коме су се смењивале различите културе представљен је презентовањем археолошке и историјске збирке.

Arheološka i istorijska zbirka muzeja koja prikazuje period dug osam milenijuma
Стална поставка: „Врбас, човек и природа – склад суживота“

Тема асоцира на Црну бару, водоток захваљујући којем је у давна времена човек застао на свом путу и нашавши идеалне услове за живот формирао прво насеље, баш овде. Данас, миленијумима касније, Црна бара „утопила“ се у Велики бачки канал и сада је заиста и црна и бара. Склад који је трајао негде се загубио, човек је престао да се прилагођава природи са жељом да је потчини, искористи, а за узврат не да ништа.

И сада смо ту. Тема покушава да заинтригира и натера на размишљање о нашој улози у развоју свести о очувању наслеђа, како природног тако и културног, о неопходности да се појединачно да допринос и очувању и унапређењу наслеђеног.

Циљ Сталне поставке јесте и да посетиоцу дочара и оживи слику Врбаса и његове уже околине, односно, да прикаже живот човека и његових достигнућа на овим просторима од првих – неолитских заједница до доласка Турака – од VI миленијума старе ере до XVI века наше ере, а затим, са формирањем насеља на коме се и данас налази, до савременог доба.

Стална поставка заснована је на предметима добијеним археолошким и историјским истраживањима и научним сазнањима до којих се дошло проучавањем током протеклих деценија.

(Градски музеј Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Посебни програми Градског музеја Врбас

16. мај

Oтварање изложбе: „Јожеф Пехан, век после“

слике из колекције Градског музеја у Врбасу

Посвећена је обележавању сто година од смрти Јожеф Пехана, великог уметника и ствараоца који је живео и радио у Врбасу и који је оставио немерљив траг у свету ликовне уметности крајем 19. и почетком 20. века.

(Градски музеј Врбас, Маршала Тита 88)

Дан музеја – 18. мај

Градска шетња: „С Пеханом под руку“

у 11 часова

водич Мајда Сикошек

Окупљање на углу улица Маршала Тита и Бачка.

Предавање на тему Јожеф Пехан и фотографија

Проф. др Ференц Немет, историчар културе,  Градски музеј Врбас

(Градски музеј Врбас, Маршала Тита 88, Врбас)

Стручно вођење кроз изложбу : “Јожеф Пехан, век после“