Музеј Југославије

Стална поставка

Изложба: „Музејска лабораторија“

Изложба континуирано преиспитује југословенско наслеђе полазећи од музејског предмета као главног извора за истраживање друштвених појава и историјских тренутака важних за разумевање искуства живота у Југославији.

Поставка је део процеса новог читања музејског фонда, те су овде сучељена два његова доминантна сегмента: Титове меморабилије (лични предмети и поклони) и социјалистичка револуција (према збиркама некадашњег Музеја револуције). Засебан сегмент приказује предмете прикупљене у последњих двадесетак година, од оснивања Музеја (историје) Југославије 1996. године до данас.

Stari muzej Muzeja Jugoslavije na adresi Mihaila Mike Jankovića 6
Стална поставка

Осим кустоса Музеја, у истраживање музејског фонда су укључени и други стручњаци, уметници, публика.

(Музеј Југославије, Михаила Мике Јанковића 6, Београд)

Посебни програм

Изложбена интервенција „Корак напред, два корака назад“

Европска ноћ музеја / 14. мај у 13 часова

У оквиру сталне поставке Музеја Југославије 14. маја биће представљена изложбена интервенција „Корак напред, два корака назад“, чији су аутори уметници Рена Редле & Владан Јеремић. Електрична пожуда, Фосилни регрес, Планетарна својина и Рудна коначност само су неки од сугестивних назива уметничких објеката наменски осмишљених кроз дијалошки однос са одабраним предметима из збирки Музеја. Овим догађајем Музеј наставља рад на сталној поставци у чијем фокусу је ове године индустријско наслеђе, сагледано као важан аспект научно-техничког и културно-политичког наслеђа Југославије. Догађај почиње у 13 часова јавним вођењем у којем ће учествовати аутори, након чега публику очекује музички програм у кафеу и башти Музеја.

Logo Muzeja Jugoslavije

Радно време у току Манифестације:

• Ноћ музеја – 14. мај 2022. од 10 до 22 часова
  • од 10 до 18 часова