glavna-zgrada-zavicajni-muzej-knjazevac-muzeji-za-10

Завичајни музеј Књажевац

Стална поставка – Завичајни музеј Књажевац

Завичајни музеј Књажевац у свом саставу има три објекта са различито конципираним поставкама, које представљају богато и разноврсно културно наслеђе књажевачког краја. Завичајни музеј Књажевац чине:

Централна зграда

Археолошка поставка налази се у левом крилу зграде музеја. Збирке су приказане тематски и хронолошки и обухватају периоде од праисторије до средњег века. Средиште поставке заузима материјал који илуструје значајно археолошко налазиште Тимакум Минус које се континуирано истражује од 1975. године.

(Завичајни музеј Књажевац, Карађорђева 15)

Кућа Аце Станојевића

Музеј града налази се у кући значајне историјске и политичке личности Аце Станојевића. У простору куће изложен је бројни оригинални материјал, архивска грађа и лични предмети Аце Станојевића као и материјал који је добијен на поклон од старих књажевачких породица и илуструје амбијент градске куће с краја 19. и почетка 20. века.

Музеј града у кући Алексе Аце Станојевића

Архео – етно парк у Равни

У оквиру Архео-етно парка, у згради старе школе налази се археолошка поставка посвећена оближњем налазишту Тимакум Минус. У дворишту Парка налази се лапидаријум римских камених споменика као и реконструисано сеоско газдинство с краја 19. века. У подруму „Велике куће“ налази се Музеј вина који говори о винарству овог краја.

arheo-etno-park-u-ravni-muzej-grada-u-kuci-alekse-ace-stanojevica-glavna-zgrada-zavicajni-muzej-knjazevac-muzeji-za-10
Архео етно парк у Равни

(Архео – етно парк, Равна)

Посебни програми

Изложба: „Музеј насиља удружења КултурПарк Београд“

14. мај од 10:00 часова

Отварање изложбе Музеј насиља удружења КултурПарк Београд. У оквиру изложбе одржаће се јавни школски часови за средњошколце о стереотипима, предрасудама и физичком насиљу у школама.

izlozba-muzej-nasilja-zavicajni-muzej-knjazevac-muzeji-za-10
Отварање изложбе

Промоција књиге: „Трибали“

14. мај  у 19:00 часова

Промоција књиге Трибали у археологији и историјским изворима аутора др Милорада Стојића.

Стручно вођење

15. мај од 10:00 до 14:00 часова

Стручно вођење кроз поставке у свим објектима Завичајног музеја Књажевац.

Промоција апликације „Музеј двопређних чарапа“

16. мај  од 12:00 часова

Промоција апликације Музеј двопређних чарапа. У оквиру промоције одржаће се едукативна радионица за децу нижих разреда основних школа.

Изложба: „Књажевац кроз време“

17. мај од 19:00 часова

Отварање изложбе Књажевац кроз време ауторке Милене Милошевић Мицић, музејске саветнице.

izlozba-knjazevac-kroz-vreme-promocija-aplikacije-promocija-knjige-tribali-izlozba-muzej-nasilja-zavicajni-muzej-knjazevac-muzeji-za-10

Изложба радова са Летњих школа

19. мај од 12:00 часова

Отварање изложбе радова са Летњих школа у Архео-етно парку Равна. У оквиру изложбе одржаће се и промоција едукативног програма Летње школе традиционалних заната, археологије и конзервације.

Стручно вођење

20. мај од 10:00 до 14:00 часова

Стручно вођење кроз сталну поставку дела сликара Драгослава Живковића и најава отварања његове изложбе цртежа у Модерној галерији Ваљево.

Радно време објеката у саставу музеја у току Манифестације:

• од 8 до 16 часова
  • 14. мај Ноћ музеја од 8 до 20 часова