Музеј Понишавља у Пироту

Стална поставка

Музеј Понишавља у Пироту – Музеј располаже са две сталне поставке: Стална поставка под називом Стара градска кућа Пирота налази се у Кући породице Христић и Стална археолошка поставка у простору Пиротског града.

Кућа породице Христић

„Стара градска кућа Пирота“

Стална поставка „Стара градска кућа Пирота “налази се у објекту који потиче из 19. века и представља споменик културе од изузетног значаја. Амбијенталног је типа и представља ентеријер домова богатих пиротских трговаца у другој половини 19. и почетком 20. века. У приземљу су предмети покућства и посуђе које се односи на период под Турцима, истовремено представљајући значајне занате за Пирот тог периода ( дрводељство, кујунџилук, као и грнчарство). У простору на спрату поставка приближава период после ослобођења од Турака и утицај европског стила живота. Нарочита пажња посвећена је ћилиму и његовој примени. Радно време: радним данима од 8.00 до 15.30; суботом од 9.00 до 14.30.

stalna-postavka-u-kuci-porodice-hristic-muzej-ponisavlja-u-pirotu-muzeji-za-10
Стална поставка у кући породице Христић

Простор Пиротског града

Стална археолошка поставка

Стална археолошка поставка пружа информације о насељавању Пирота и околине у периодима почев од енеолита до доласка Турака. Радно време: сваког радног дана од 8.00 до 15.30.

Плато испред сталне археолошке поставке

(улица Војводе Момчила бб)

Посебни програми – Музеј Понишавља у Пироту

Програм: „Дружење у Музеју“

14. и 15. мај 2022. од 20. 00 до 01.00

Ноћ музеја, 14/15. мај у вечерњим сатима припашће ученицима средњих школа. Програм носи назив Дружење у Музеју. Учесници су ученици пиротских средњих школа. Носиоци програма су ученици првог разреда Гимназије у Пироту- смер за сценску и аудио-визуелну уметност. Ученици ће на модеран и креативан начин представити своју школу, али и културну традицију нашег града, користећи своја знања и вештине стечене у школи. Такође, користиће модерне медије, али и живу реч, музику и слична средства, како би своје вршњаке заинтересовали да проведу ноћ у Музеју, држећи се основне идеје да се кроз дружење проведе занимљиво вече у, за њих, необичном амбијенту. У функцији ће бити Комплекс Музеја у улици Николе Пашића, 49, од 20. 00 до 01.00. Провераваћемо да ли музеј има ту моћ да и средњошколцима пружи задовољство боравком у њему.

(улица Николе Пашића, 49)

Отварање изложбе: „(Не)брига о културном наслеђу“

18. мај 2022. у 12.00

Отварање изложбе награђених фотографија са Конкурса за најбољу фотографију под називом (Не)брига о културном наслеђу. На изложби ће бити изложене најуспешније фотографије са 19 година трајања Конкурса. Изложба ће бити отворена у комплексу Музеја Понишавља у улици Николе Пашића, 49, 18. маја 2022. у 12.00.

ne-briga-o-kulturnom-nasledju-muzej-ponisavlja-u-pirotu-muzeji-za-10
(Не)брига о културном наслеђу

Ликовна радионица

20. мај 2022. од 11.00 до 13.00

Ликовна радионица за ученике Школе за основно и средње образовање „Младост“ која се бави васпитањем и образовањем ученика са сметњама у развоју. одржаће се 20. маја од 11.00 до 13.00. Посебно драги гости којима ћемо приредити срдачну добродошлицу и дружење уз магичне приче о ћилиму, а они ће своје импресије претварати у слике. Одржаће се 20. маја 2022. од 11.00 до 13.00. у Кући породице Христић, Николе Пашића 49.

(улица Николе Пашића, 49)

Радно време у току Манифестације:

Кућа породице Христић:

• радним данима од 8.00 до 15.30
  •  субота 14. мај од 9.00 до 14.30 и у Ноћи музеја од 20.00 до 01.00

Археолошка поставка у Пиротском граду:

• сваког радног дана од 8.00 до 15.30

Адреса: