Moderna galerija Valjevo

Stalna postavka –  Moderna galerija Valjevo

Stalnu postavku Moderne galerije Valjevo čine dela Jugoslovenskog  i Pariskog perioda  Ljubomira Ljube Popovića, spomen soba umetnika sa memorabilijama i bibliotekom i  dela iz Zbirke savremene umetnosti Moderne galerije Valjevo. Povodom jubileja 35 godina od osnivanja Moderne galerije Valjevo 2020. godine stalna postavka posvećena Ljubi  Popoviću proširena je sa šest slika velikog formata nastalih u Pariskom periodu.

Ljuba Popović, Platno bez štafelaja, moderna galerija Valjevo
Ljuba Popović – Platno bez štafelaja

Novom postavkom  Ljuba: Platno bez štafelaja se želelo ukazati na važne promene koje su se desile u likovnom jeziku i okvirima referencije Ljubinog slikarstva tokom sedamdesetih godina XX veka. Radovi svedoče o postupnosti formiranja jedinstvenog simboličkog sistema koji je umetnik razvio. Zbirka savremene umetnosti Moderna galerija Valjevo nastala je na osnovu poklona umetnika i kolekcionara.

Ona je svedočanstvo o istorijatu izlaganja u galeriji i usmerena je ka predstavljanju umetničkih radova neofiguracije. Galerija se opredelila za izlaganje dela koja su bliska teorijskim postavkama grupe Mediala. Medialne tendencije ka vraćanju idejama nadrealizma dopunjene su savremenim semantičkim tendencijama koje teoretičari i likovni kritičari opisuju terminima: fantastični realizam ili fantastično. U zbirku su uključena dela koja svedoče o tokovima  savremene umetnosti.

Posebni programi

Izložba: „Izlaži i ti u Modernoj galeriji Valjevo“

14. maj

Svaki posetilac će imati priliku da nacrta nešto na papiru koji će dobiti u galeriji i koja će odmah biti stavljena u ram i okačena u  izložbenom prostoru biblioteke u toku te večeri.

izlozbeni-prostor-glavni-zid-muzeji-za-10-moderna-galerija-valjevo

Koncert učenika Srednje muzičke škole „Živorad Grbić“

19. maj u 19 časova

U prostoru stalne postavke za 19.maj u 19 časova planiran je koncert učenika Srednje muzičke škole „Živorad Grbić“ u Valjevu.

stub-prednja-strana-muzeji-za-10-moderna-galerija-valjevo

Igra memorije – radionica za decu

14 – 20. maj

Igra memorije sa karticama na kojima su dela iz kolekcije Moderne galerije Valjevo.

izlozbeni-prostorni-desni-zid-muzeji-za-10-moderna-galerija-valjevo

Digitalna igra – radionica za decu

14 – 20. maj

Posetioci različitim  GIF efektima treba da „obuku“ autoportret Ljubice Mrkalj, čija će samostalna izložba trajati u periodu manifestacije.

izlozbeni-prostor-glavni-zid-muzeji-za-10-moderna-galerija-valjevo

„Pronađi sliku“ – radionica za decu

14 – 20. maj

Posetioci će dobiti detalj koji traba da pronađu na slikama u galeriji.

Logo Moderne galerije Valjevo

Radno vreme u toku Manifestacije:

• svaki dan od 10 do 18 časova

Radno vreme u toku Noći muzeja

• 14. maj od 10 do 12 časova iza ponoći

Adresa: