Stalna postavka
Zavičajni muzej Paraćin ima stalnu postavku koju čine predmeti koji svedoče naseljima zemljoradničkim zajednicama mlađeg neolita, među kojima su najznačajnija Motel Slatina kod Paraćina i Turska česma, Slatina kod sela Drenovca.
Bronzano doba je predstavljeno kamenim, metalnim i keramičkim nalazima iz bronzanodopske nekropole sa spaljenim pokojnicima ,,Gloždak” koja je pripada nosiocima Paraćinske kulturne grupe.
Iz perioda starijeg gvozdenog doba izloženi su keramički i metalni predmeti za svakodnevnu upotrebu. Jedan deo stalne postavke čine predmeti mlađegvozdenodopske kulture Skordiska.
Period rimske dominacije zastupljen je nalazima, koji su iza sebe ostavili stanovnici antičkog naselja Sarmates-a, koje je verovatno bilo podignuto na mestu današnjeg Paraćina.

Period vizantijske dominacije predstavljen je nalazima sa utvrđenja Momčilov grad, podignuto u VI veku na obroncima Juhora. Utvrđenje je bilo sastavni deo unutrašnjeg vizantijskog sistema utvrđenja koje je istovremeno imalo funkciju refugijuma, kontrole i zaštite putne mreže.
Period srednjevekovne srpske države dokumentovan je nalazima sa vojnog utvrđenja Petrus i manastirskih kompleksa Namasija i Sv. Jovan Glavosek.
Poseban deo stalne postavke Zavičajnog muzeja Paraćin čine ostaci fosilne flore i faune koji odslikavaju geomorfološke i klimatološke promene na ovom delu Balkana.
Deo stalne postavke čine upotrebni predmeti koji odslikavaju gradski život Paraćina s kraja XIX i prvih decenija XX veka.
(Zavičajni muzej Paraćin, Tome Živanovića 17, Paraćin)
Posebni programi – Zavičajni muzej Paraćin
Predavanje: „Srbija pre Nemanjića“-nova naučna otkrića o ranosrednjovekovnoj istoriji Srba, Marko Aleksić
12.05.2021. u 19 časova
„Na prostoru na kome se javljaju najranije političke organizacije Srba na Balkanu, poslednjih godina došlo je do novih saznanja o građevinama i drugim tragovima materijalne kulture iz 8. i 9. stoleća. Ostaci naselja, utvrđenja, crkava, reprezentativnih i drugih predmeta iz ovog vremena, kao i nova saznanja o poreklu takozvane Višeslavove krstionice, omogućavaju bolje sagledavanje pokrštavanja, širenja kulturnih uticaja i drugih važnih procesa u razdoblju koje predstavlja jedno od najmanje poznatih i najskromnije istraženih perioda srpske istorije.“

Izložba „Bratstvo“
14.05.2021. u 19 časova
Izložba fotografija na otvorenom Art team iz Paraćina i Mergez- foto klub iz Kine.
Izložba „Tradicionalni murali Afrike“ Muzej afričke umetnosti
15.05.2021. od 19 časova
Izložba „Tradicionalni murali Afrike“ prikazuje fotografije slikanih, reljefnih i mozaičkih ukrasa na arhitekturi – delovima eksterijera i enterijera kuća i čitavih naseobina iz različitih delova afričkog kontinenta. Murali kao umetnička forma predstavljaju vekovnu tradiciju, a po izuzetnim likovnim dometima izdvajaju se ostvarenja umetnica naroda Igbo (Nigerija), Gurunsi (Burkina Faso i Gana), Ndebele i Basoto (Južna Afrika).

Kao prateći program održaće se i kreativne radionice za decu “Mini-modeli za afričke murale” .
Radionica „Mali arheolozi“
12.05.-18.05 od 10 – 16 časova
U okviru Manifestacije posetiocima će biti dostupna radionica za decu „Mali arheolozi“ gde će se deca na kreativan i zanimljiv način upoznati sa zanimanjem arheologa i paleontologa. Organizovane grupe predškolskih ustanova će dolaziti u Muzej a radionica će biti dostupna i za individualne posete za vreme trajanja Manifestacije.

Predavanje i radionica „Digitalno pripovedanje o staklu kao model kreativnog preduzetništva“
14.05.2021. u 12 časova
Radionica se održava kao deo projekta „Podsticanje kreativnog preduzetništva u Pomoravlju“ koji je podržala Ambasada Sjedinjenih Američkih država u Beogradu, organizatori su Institut za kreativno preduzetništvo i Zavičajni muzej „Paraćin“.

Predavači: dr Hristina Mikić i Tijana Pešić
Radionica „Arheogejming i digitalne tehnologije u očuvanju kulturnog nasleđa“
14.05.2021. u 14 časova
Arheogejming kao nova oblast koja se sastoji od primene gejming tehnologije u naučnim arheološkim istraživanjima, ali i korišćenje nalaza iz arheologije i arheoloških znanja u razvoju arheovideo igara. Prezentacija projekata Zavičajnog muzeja „Paraćin“ koji su podrazumevali upotrebu digitalne tehnologije.
Radionicu vode: Branislav Stojanović i Filip Stefanović
Etnološka radionica za decu „Prepletaji – radionica tkanja“
15.05.2021. 19-23 časa
U okviru Manifestacije posetioci će moći da se upoznaju sa osnovnim tehnikama tkanja.
Keramička radionica za decu
15.05.2021. 19-23 časa
U okviru Manifestacije posetioci će moći da se upoznaju sa osnovnim tehnikama vajanja i izradom posuda od gline.
Radionica “Oživi staklenu nostalgiju“
15.05.2021. u 11 časova
Razvoj digitalnih rešenja kao alata za preventivnu zaštitu stakla i staklarstva. Radionica se održava u okviru terenskog rada na predmetu „Kreativno preduzetništvo i razvoj inovativnih proizvoda“ sa studentima master programa Digitalna transformacija kulture i medija, Fakulteta dramskih umetnosti iz Beograda.
Radionicu vodi: dr Hristina Mikić

Tribina: „Istorija između mita i činjenica“, istoričar Dejan Ristić
17.05. 2021. u 19 časova
Osvrt na pojedine dragocene segmente nacionalne prošlosti i kulturnog nasleđa koji se nalaze na razmeđi istorijske stvarnosti i tradicije, odnosno legende i mita. Naša kultura nije lišena brojnih primera manje ili više svesnog izmišljanja ličnosti, događaja, pa čak i misli koje smo bivali skloni da pripisujemo istaknutim istorijskim ličnostima.

Radno vreme u toku Manifestacije:
- od 08 do 20 časova
Adresa:
- Tome Živanovića 17, Paraćin