Стална поставка Галерије Матице српске
Галерија Матице српске, са колекцијом уметничких дела насталих у периоду од XVI до XXI века, представља један од најбогатијих уметничких музеја у земљи. По значају и целовитости издвајају се збирке сликарства, графике и цртежа XVIII, XIX и XX века, које кроз сталну поставку илуструју настанак и развој српске уметности новијег доба и указују на положај и место националне културе у европском контексту.

Уметност XVIII века у колекцији Галерије Матице српске
Стална поставка „Уметност XVIII века у колекцији Галерије Матице српске“ кроз одабир репрезентативних дела – иконе, религиозне композиције и портрете – приказује ликовну поетику традиционалног зографског, ранобарокног и репрезентативног високог и каснобарокног српског сликарства XVIII века.

„Људи и догађаји. Слика прошлости„
Стална поставка српске уметности XIX века под називом „Људи и догађаји. Слика прошлости“ кроз уметничка дела приказује људе и догађаје значајне за историју српског народа тога доба, као и тематску и естетску опредељеност српске уметности којом се потврђује њен значај и место у контексту европске уметности XIX века.
„Модернизми – континуитети и сучељавања“ у Галерији Матице српске
Стална поставка „Модернизми – континуитети и сучељавања“ представља уметничка дела од утемељене традиције Паје Јовановића до „самоубиства слике“ Миће Поповића. Српска модерна уметност прешла је дуг развојни пут током XX века, а нека од горућих питања на том путу савладавали су уметници попут Надежде Петровић, Саве Шумановића, Милана Коњовића, Петра Лубарде и других чија су дела изложена у поставци.

Током Mанифестације, посетиоци ће имати прилику да уживају и у изложбама „Слике великих формата – Сведочанство епоха“ и „Идентитет(и). Представе жена у српском сликарству (1918–1941)„.
(Галерија Матице српске, Трг галерија 1, Нови Сад)
Посебни програми Галерије Матице српске
Промоција књиге: „Чишћење слика и других полихромних површина„
12. мај у 19.00 часова
Књига „Чишћење слика и других полихромних површина“ једна je од ретких написаних у четири руке у богатој издавачкој делатности Галерије Матице српске у области конзервације и рестаурације. Настала је као резултат сарадње два аутора потпуно различитих стручних оријентација, који су нашли заједничко поље интересовања у примени науке у заштити културног наслеђа.

Конзерватор-рестауратор Галерије Матице српске др Даниела Королија Црквењаков и хемичар др Слободан Гаџурић, обоје и професори Универзитета у Новом Саду, написали су књигу која спаја природне и хуманистичке науке. Са пажљиво одабраним примерима из рада конзерваторског одељења Галерије, као и из праксе европских институција с којима је Галерија Матице развила стручну сарадњу у области конзервације.
На промоцији ће говорити:
- др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС,
- проф. др Сања Подунавац Кузмановић, хемичарка,
- мр Данило Вуксановић, виши конзерватор и
- аутори књиге.
Предавање: „Париз Саве Шумановића„
13. мај у 19.00 часова
Поводом обележавања 125. година од рођења Саве Шумановића, стручним предавањем Станиславе Јовановић Миндић, кустоскиње Галерије Матице српске, биће указано на сусрете уметника и француске престонице – Париза који је у периоду након Првог светског рата привлачио и окупљао бројне српске уметнике.
У овом граду, који је нудио један другачији доживљај живота и уметности, се први пут нашао и Сава Шумановић 1921. године. Шумановић је насликао низ слика инспирисаних француском престоницом од урбаних мотива, до препознатљивих симбола града.

Како су протекли његови боравци у Паризу, са каквим се изазовима суочавао, која места је обилазио? Кроз примере слика из галеријске колекције биће указано на Шумановићеве сусрете са „градом светлости“ и његов однос према француској култури и уметности.
Представа: „Две жене и један рат“ у Галерији Матице
14. мај у 19.00 часова
Представа о пријатељском односу два народа, српског и америчког током Великог рата, најкритичнијег периода наше историје, а која се огледа кроз судбину двеју жена, које су вишегодишњим, страственим залагањем за Србију шириле дипломатску мисију широм света, настала је кроз сарадњу Дома Јеверема Грујића и Америчке амбасаде у Србији.
Прича прати животе Американке – Мабел Данлоп Гордон Грујић, удатe за српског дипломату, Славка Грујића, и Српкиње – Јелене Лозанић, касније удате за највећег америчког добротвора српског народа Џона Фротингама. Обе имају две домовине – Србију и Америку. Оне су прави пример заборављених српских хероина, потиснуте у тишину и заборав, што нас је подстакло да их поново оживимо у нашем сећању.
- Улоге: Марија Бергам, Вјера Мујовић и Петар Милићевић
- Текст: Јелена Кајго
- Режија: Алек Цонић

Европска ноћ музеја у Галерији Матице
15. мај од 10.00 до 22.00
Комуникација, интеракција, иновативност и доступност садржаја представљају окоснице разноврсног програма Европске ноћи музеја у Галерији. Програм је креиран са идејом указивања на неопходност остваривања богатсва тумачења, доживљаја и приступа уметности, пред којом смо сви једнаки.
Сатница програма у Галерији Матице српске:
у 11.00 часова
Креативна радионица за децу: „Када уметница свој лик дочара„
На креативној радионици Када уметница свој лик дочара бавићемо се приказивањем себе, својих особина и осећања, кроз уметност. Посматрајући аутопортрете уметница које су себе приказивале у различитим просторима и из различитих углова, разговараћемо о променама које примећујемо на њиховим приказима. Уочићемо и промене које настају када их приказују други уметници.

У креативном делу радионице, деца ће нацртати себе и свог друга или другарицу, истичући особине које највише запажају.
Линк за пријаву попуните ОВДЕ
у 12.00 часова
Промоција књиге: „Ђура Јакшић. Између мита и стварности„
Монографска студија Ђура Јакшић. Између мита и стварности, ауторке др Снежане Мишић пред стручну и ширу јавност доноси живот и дело сликара и песника Ђуре Јакшића. Ђура Јакшић је уметник који аутентичном и снажном стваралачком личношћу заузима истакнуто место у српској култури и уметности XIX века.

Она обухвата уметникова трагања и надања, идеале и разочарења посматране кроз призму друштвене, културне и политичке историје Европе. Комплексна монографија није само прича о животу Ђуре Јакшића, с описима његових слика и анализом вербално-визуелног прожимања у његовом стваралаштву. Она је и слика времена у коме је стварао, политичких прилика и културолошких утицаја и веза са европском уметношћу.
На промоцији ће говорити:
- др Тијана Палковљевић Бугарски, управница ГМС,
- проф. др Игор Борозан, историчар уметности,
- проф. др Мирјана Д. Стефановић, историчарка књижевности и
- др Снежана Мишић, ауторка.
у 14.00 часова
Реконзервација – Музејски разговори
У оквиру пројекта Реконзервација у Галерији Матице српске биће одржани трећи Музејски разговори. Идеја је покретање дискусије између представника ширег круга заинтересованих страна када је очување уметничких дела у питању. Поред музејских стручњака, студената историје уметности и конзервације, разговор о грађанским портретима из XVIII века је отворен и за ширу јавност.

С обзиром на то да је у колекцији Галерије Матице српске велики број портрета прошао конзерваторски третман, сусрет је осмишљен ради преиспитвања старе конзерваторске праксе, утврђивања нових препоручених метода и остваривања дијалога и дефинисања тема које треба даље развијати, све на добробит културног наслеђа.
у 17.00 часова
Драмска радионица за тинејџере: „Драма у Галерији„
Идеја драмске радионице је да млади „оживе“ уметничка дела, и на тај начин пробуде креативност и интересовање за уметност и културу. Драмски педагози уз помоћ музејских едукатора, издвојиће уметничка дела из Галеријске колекције, која ће бити повод за драмску игру и учење.
Радионица је осмишљена како би младима приближила и упознала их са уметницима, сликарским темама, мотивима, као и друштвено-политичким околностима унутар којих настају.

Драмска радионица намењена је младима узраста од 10 до 16 година, а водитељи су:
- Христина Муратиду, доцент на Академији уметности у Новом Саду,
- Армин Јоха Хаџимусић, глумац и драмски педагог, као и
- Јелена Бобић, музејски едукатор ГМС.

у 19.00 часова
Предавање: „Различити у једнакости кроз уметност„
Сви смо различити по више основа и на пуно тема, али нас уметност, кроз стварање и/или уживање у њој, чини да будемо једнаки. С једне стране смо исти у праву на лепоту, а с друге различити у стварању, инспирацији и доживљају. Важно је истаћи да смо пред уметничким делом сви једнаки без обзира на који начин га посматрамо, или слушамо о њему.
Предавање Марије Вребалов Ђорђевић, саветнице за универзални дизајн и приступачност, биће посвећено друштвеној улози установа културе у омогућавању различитости и богатства доживљаја и приступа уметности.
у 21.00 час
Стручно тумачење изложбе: „Идентитет(и). Представе женa у српском сликарству (1918 –1941)„
Ауторским тумачењем мср Николе Ивановића, кустоса Галерије Матице српске, биће указано на основну идеју и концепт изложбе Идентиетет(и) посвећене проблемима разумевања и репрезентације неколико најчешће спомињаних идентитета: националог, класног, родног, сексуалног, али и питањем конструисања сопства унутар српског сликарства.

Тумачење одабраних уметничких дела, насталих у периоду између два светска рата, биће посвећено разумевању сложености идентитетских односа на свим друштвеним и уметничким релацијама – приватним, јавним, колективним, личним. На овај начин биће начињен путоказ кроз лавиринт позиција, улога и стања које особа заузима у дефинисању себе и других, али и постављено питање: Може ли нам уметност помоћи да боље разумемо себе и свет око себе?
Породични дан у Галерији Матице – Авантура за велике и мале
16. мај од 10.00 до 22.00 часа
Поучени искуствима која су нас током претходне године усмерила на наше ближње, подстакла на присност и поново указала на вредности породице, одлучили смо да наставимо да негујемо ову повезаност и креирали посебан породични програм у Галерији Матице српске.

Родитељи, старатељи, баке и деке заједно са децом, користећи специјални штампани породични водич Новосадске уметничке кроз игру улога и занимљиве игре, задатке и различите тематске целине посматрањем уметничких дела која се чувају у Галерији Матице српске, откриваће приче о Новом Саду и његовом богатом културном наслеђу.
Концерт The Howlite
17. мај у 19.00 часова
У синергији уметности, простора, светла и слободних музичких импровизација чланови састава The Howlite истражују какав “материјал“ настаје када начин рада није оптерећен покушајима укалупљивања у један музички жанр и када инспирација креће од уметничких дела.
У јединственом, сценски режираном простору Галерије Матице српске, извођачи ће пред публику донети нове музичке импровизације. Оне које настају у тренутку, њиховом међусобном интеракцијом, као одговор на неколико уметничких дела из Галеријске колекције.

Амбијент, светлост, линије, боје, џез, слободна импровизација и савремена музика подстаћи ће публику на потпуно нов, другачији и неухватљив уметнички доживаљај који ће разиграти њихове мисли и осећања.
Музичари:
- Дуња Црњански, клавир и
- Марко Чурчић, бас гитара, електроника
Промоција књиге: „Југославија на Венецијанском бијеналу (1938 – 1990) – Културне политике и политике изложби„
18. мај у 19.00 часова
Едиција „Уметност и историја” Галерије Матице српске има за циљ да укаже на везе историјских и друштвених прилика са једне и уметности са друге стране. У оквиру едиције публикована је књига Југославија на Венецијанском бијеналу (1938–1990) – Културне политике и политике изложби. Ауторка је др Ане Ереш.
Кроз разговор о књизи биће указано на њен пионирски подухват заснован на до сада необрађеној архивској грађи из Архива Венецијанског бијенала и Архива Југославије. Али и на значај анализе званичних наступа у Југословенском павиљону на међународној уметничкој изложби Бијенале у Венецији.

Публика ће имати прилику да чује више о културно-политичким позицијама југословенских држава на међународном нивоу, као и начинима прихватања модернизма унутар мреже уметничких институција у Југославији.
На промоцији ће говорити:
- др Тијана Палковљевић Бугарски, управница Галерије Матице српске,
- историчарке уметности проф. др Лидија Мереник и проф. др Симона Чупић и други
- Ана Ереш, ауторка.

Радно време Галерије Матице српске у току Манифестације:
- од 10 до 22 часа
- 15. мај од 10 до 22 часа
Адреса:
- Трг галерија 1, Нови Сад
Сајт: Галерија Матице српске