Stalna postavka Centra za kulturu, obrazovanje i informisanje Gradac Raška
Spomen soba „Raška – ratna prestonica Kraljevine Srbije 1915″
od 10 do 20 časova.
Centar za kulturu, obrazovanje i informisanje Gradac Raška: Sled istorijskih događaja pretvorio je Rašku u jesen 1915. u privremenu ratnu prestonicu Kraljevine Srbije.
Krajem oktobra, u Rašku je prispela Vlada, Vrhovna komanda, princ Aleksandar Karađorđević, predstavnici savezničkoh diplomatskih misija, te činovnici važnijih državnih namesništava.
Za sedište Vlade bila je određena kuća uglednog i imućnog Raščanina Ljubomira Kursulića, smeštena na samom ulazu u grad iz pravca Kraljeva. Vlada je u njoj boravila 13 dana, to jest do 12. novembra i za to vreme održala 11 sednica na kojima su, osim svakodnevne analize spoljnopolitičke i situacije na bojištu, donete i neke od, pokazaće se kasnije, sudbonosnih odluka po sudbinu srpske države.

U čast 100-te godišnjice boravka Vlade Kraljevine Srbije u Raški, 2015. godine, otvoren je memorijal – trajna postavka u kojoj se pored brojnih fotografija, rekonstruisanih uniformi i drugih relevantnih detalja, našao i prostor posvećen slavnoj heroini Prvog svetskog rata, Milunki Savić, koja potiče iz ovih krajeva (Jošanička Banja), kao i fototipsko izdanje Miroslavljevog jevanđelja.
(Centar za kulturu, obrazovanje i informisanje „Gradac“ Raška, Ibarska 6 )
Memorijalna soba Milunke Savić u Jošaničkoj Banji
Od 10 do 14 časova.
U okviru Memorijalnog kompleksa, podignutog 1995. godine u čast najveće srpske heroine, otvorena je 2020. stalna izložbena postavka „Memorijalna soba Milunke Savić“. Izložba je multimedijalnog karaktera i čine je brojne fotografije, dokumenta, predmeti, filmska i arhivska građa koji osvetljavaju lik i delo narednika Srpske vojske, poreklom iz sela Koprivnica kod Jošaničke Banje.

Centralno mesto izložbe zauzima interaktivni mozaik sačinjen od fotografija iz različitih perioda Milunkinog života, a one iza sebe kriju autentične filmove iz Velikog rata. Filmove putem tablet računara pokreće specijalno kreirana aplikacija. Drugi segment postavke su dva, improvizovana, vojna rova – srpski i austrougarski koji dočaravaju uslove u kojima je Milunka ratovala. Treći deo postavke predstavlja izložba predmeta iz perioda Prvog svetskog rata (vojne uniforme, zastave, oružje…), fotografija, dokumenata i naslovnica francuskog dnevnog lista Le Petit Journal.
(Jošanička Banja)
Posebni programiCentra za kulturu, obrazovanje i informisanje Gradac Raška
Izložba: Reciklaža igre
12. maj 2021. godine u 19:30 časova
Izložba Reciklaža igre predstavlja seriju radova iz istoimenog ciklusa umetnika Ivana Kocića. Brojna dela ukazuju na iscrpan rad, a u stvari „Ivan je pronašao način da nikada ne prestane da se igra stvarajući upečatljive, trodimenzionalne ženske portrete sačinjene od neprerađenih dečjih uspomena. Njegovi radovi pričaju priču o detinjstvu, igri i opominju na prolaznost ali i našu lakomislenost kojom velikom brzinom konzumiramo predmete. Uklopljeni tehnikom asamblaž, nekada voljeni objekti dečje igre intervencijom umetnika postaju prelepi ženski portreti.“
Autor izložbe: Ivan Kocić, master zidnog slikarstva (Fakultet primenjenih umetnosti Beograd)

(Galerija Centara za kulturu, obrazovanje i informisanje „Gradac“ Raška, Ibarska 6)
Predavanje: Srpsko viteštvo srednjeg veka
14. maj 2021. godine u 19:30 časova
Kao jedno od najvažnih obeležja veštine ratovanja ali i čitave srednjovekovne epohe, viteštvo u Srbiji ima bogatu tradiciju. Oklopljeni konjanik bio je vrhunski ratnik tog doba, a kultura viteških turnira, dvoboja, grbova, bogato izrađenih mačeva, šlemova i drugih delova ratničke opreme oslikavaju ideje i estetiku društva u kome su takvi ratnici uživali najviši ugled. Za srednjovekovnog čoveka viteštvo je ipak predstavljalo pre svega ideju duhovnog razvoja ličnosti, pa njegovu suštinu treba tražiti u etici i načelima tadašnjeg društva i hrišćanske civilizacije.
Kroz istražene primere iz srpske srednjovekovne prošlosti, mogu se pratiti sva važna obeležja srednjovekovnog viteštva, od njegovog nastanka do pred kraj srednjeg veka i prepoznati dometi i podvizi koji su u okviru njega ostvareni.
Predavač: Marko Aleksić, magistar arheologije (Filozofski fakultet u Beogradu 2006), završio je i postdiplomske studije kulture (AAOM, Beograd 2002). Stekao je zvanje kustosa u Narodnom muzeju u Beogradu i istraživač saradnik je u Arheološkom insitutu SANU.
(Galerija Centara za kulturu, obrazovanje i informisanje „Gradac“ Raška, Ibarska 6)
Koncert: Muzika za klavir i violončelo
15. maj 2021. godine u 18:00 časova
Na koncertu će biti izvedena odabrana dela klasične i filmske muzike.

Izvođači: Bojana Šumanjski, pijanistkinja i Đorđe Milošević, violončelista.
(Staro – tursko kupatilo, Jošanička Banja)
Radionica: Vrlina u nevolji zablista
Utorak 17. maj 2021. godine u 10:00 časova
Učesnici radionice će kroz priču o Velikom ratu, Milunki Savić i njenom životnom putu, uz zanimljive aktivnosti, upoznati i vrednosti – vrline koje se zapažaju u ličnosti i delovanju najveće srpske heroine. Cilj radionice je, u vremenu koje karakteriše kriza uzora, najčešće onih iz virtuelnog sveta, i urušeni sistem vrednosti, da kroz svetli primer iz istorije ukaže i pokuša da podstakne učesnike da razmišljaju o pravim vrednostima pa i da ih uvide u sebi. Na drugoj strani, kroz svođenje priča na određene fotografije, predmete i primere vrlina, deca će putem asocijacija lakše zapamtiti detalje iz Milunkinog života i Velikog rata.
Nakon vođenja kroz izložbu o Milunki Savić deca će dobiti radni materijal (radna sveska, sličice, lepak) u kom će povezivati priču iz vođenja, kratak tekst i sličice koje će lepiti na odgovarajuća mesta tako da svaka sličica bude asocijacija na određeni detalj iz Milunkinog života koji pokazuje određenu njenu vrlinu.

Radionica je namenjena deci uzrasta od 11 do 14 godina. Zainteresovani se mogu prijaviti na telefon 061/3110983.
Radionica je namenjena deci uzrasta od 11 do 14 godina. Radionicu vodi: Danijela Matović, koautorka izložbe o Milunki Savić.
(Memorijalna soba Milunke Savić u Jošaničkoj Banji)


Radno vreme:
- Spomen soba „Raška – ratna prestonica Kraljevine Srbije“ – od 10 do 20 časova
- Memorijalna soba Milunke Savić u Jošaničkoj Banji – od 10 do 14 časova
Adresa:
- Centar za kulturu, obrazovanje i informisanje „Gradac“ Raška, Ibarska 6
- Memorijalna soba Milunke Savić, Jošanička Banja
Sajt: Centar za kulturu, obrazovanje i informisanje „Gradac“ Raška