Музеј Вука и Доситеја посвећен је двојици великана српске културе, просветитељу и првом српском министру просвете Доситеју Обрадовићу и реформатору српског језика, творцу српског књижевног језика, Вуку Караџићу.
Старија и богатија је Вукова збирка. Оформљена још крајем 19. века, када је Вукова кћерка, Мина Караџић-Вукомановић, поклонила његову заоставштину Краљевини Србији. У збирци се данас чувају лични и породични предмети Вука Караџића, портрети и уметничка заоставштина, прва издања његових књига и бројна архивска грађа.
За разлику од Вукове заоставштине, личних предмета Доситеја Обрадовића нема јер су уништени у пожару још 1813. године. Због тога се део музејске збирке која се односи на њега углавном заснива на ликовним прилозима, архивској грађи, Доситејевој преписци и књигама, међу којима су прва издања његових дела.
Посебан музеј посвећен двојици великана отворен је 28. фебруара 1949. године у једној од најстаријих стамбених зграда у Београду, у којој је једно време била Велика школа, с обзиром на то да је Доситеј Обрадовић био један од њених идејних твораца, а Вук Караџић један од ученика.

Вођење кроз Музеј Вука и Доситеја
Вођење кроз поставку 11. и 13. новембра у 16 часова
У саставу Народног музеја је и једини музеј посвећен двојици великана просветитељства у Србији – Вуку Караџићу и Доситеју Обрадовићу. У једном од најстаријих здања у Београду, познатом као Доситејев лицеј, у непосредној близини Студентског парка, у Господар Јевремовој 21 смештен је Музеј Вука и Доситеје.
Током вођења кроз сталну поставку у којој су изложени лични предмети Вука Караџића вредни портрети српских уметника, као прва издања двојице књижевника, може се доћи до занимљивих сазнања.
(Музеј Вука и Доситеја, Господар Јевремова 21, Београд)
Посебни програми Музеја Вука и Доситеја
Музеј из школске клупе
Изводи се уз Power Point презентацију са репродукцијама и фотографијама уз директна усмена објашњења кустоса који ће ученике провести кроз причу. На крају, ученици ће моћи да поставе додатна питања.
Трајање: 20 минута
Видео радионице
Изводе се уз директно приказивање експоната и објашњавање задатака. Ученици ће пратити видео радионицу, а по њеном завршетку могу да приступе изради цртежа, скулптуре или другог производа радионице.
Трајање: 20 минута
Заказивање термина врши се слањем упита на електронску адресу edukacija@narodnimuzej.rs
Стојимо вам на располагању за сва питања, предлоге и сугестије.
Музеј из школске клупе 1 – 4. разред
Ко је био Вук Караџић?
Ко је био Вук Караџић? Посматрајући и разговарајући о одабраним, личним предметима Вука Караџића који се налазе у збирци Музеја Вука и Доситеја, одгонетнућемо ово питање, али и научићемо зашто нам је Вук важан.
Предмети: Свет око нас, природа и друштво, српски језик, народна традиција
Видео радионица: „Музеј Вука и Доситеја/ Басне у сликама„
У оквиру кратког вођења ученици ће чути о значају Вука и Доситеја, при чему ћмо пажњу скренути на значај прикупљања басни. Читаћемо их, а потом и у групама и илустровати.
Предмети: Српски језик, свет око нас
Музеј из школске клупе 5 – 8. разред
Музеј Вука и Доситеја
Смештен је у једној од најстаријих кућа у Београду. На вођењу ћете сазнати зашто је баш у тој кући смештен музеј посвећен Вуку Караџићу и Доситеју Обрадовићу, али и детаље о њиховом животу и раду.
Предмети: Историја, српски језик, ликовна култура
Видео радионица: „Музеј Вука и Доситеја – Како ја видим Вука и Доситеја„
Након упознавања са одређеним предметима са поставке нацртаћемо кратак стрип о Вуку, Доситеју или згради Музеја, о ономе што смо запамтили као најупечатљивије после приче.
Предмет: Српски језик
Музеј из школске клупе – средња школа
Музеј Вука и Доситеја
Музеj je смештен у једној од најстаријих кућа у Београду. На вођењу ћете сазнати ко је некада живео у кући, када је у њој отворена Велика школа, али и детаље о животу и раду Доситеја Обрадовића и Вука Караџића.
Предмети: Историја, ликовна култура, српски језик

Адреса:
- Господар Јевремова 21, Београд
Сајт: Народни музеј у Београду