Центар за културу „Вук Караџић“ из Лознице - Музеј Јадра

Центар за културу „Вук Караџић“ Лозница

Стална поставка Центра за културу „Вук Караџић“ Лозница

Центар за културу „Вук Караџић“ из Лознице је поливалентан центар културе у оквиру којег раде Музеј Јадра, Стална поставка слика Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић, Вуков дом културе; уједно Центар за културу управља знаменитим местом Тршић и спомен комплексом Текериш.

Музеј Јадра

Музеј чине етнографска, историјска, нумизматичка и археолошка збирка.

(Музеј Јадра, Пашићева, Лозница)

• од 08 до 19 часова,
  • 14. новембра од 17 до 24 часа
Muzej Jadra - Loznica
Музеј Јадра

Стална поставка Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић

Садржи слике, цртеже и графике Миће Поповића, као и слике Вере Божичковић Поповић. Налази се у Лозници,

(Стална поставка Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић, Јована Цвијића 15, Лозница)

• од 09 до 19 часова,
  • 14. новембра од 17 до 24 часа
Zgrada stalne postavke slika Miće Popovića i Vere Božičković Popović
Стална поставка Миће Поповића и Вере Божичковић Поповић у улици Јована Цвијића 15 – Лозница

Културно-историјски комплекс Тршић

Знаменито место Тршић (7 км од Лознице) представља културно-историјски комплекс посвећен реформатору српског језика, Вуку Стефановићу Караџићу.

Простире се на 5 хектара. У оквиру њега се налази 40 објеката народног градитељства, различите намене. Комплекс се састоји из неколико целина: Вукова спомен кућа, Сабориште и Музеј језика и писма.

У објектима у Тршићу се налази неколико музејских сталних поставки и то:

• Вукова спомен кућа са окућницом,
  • стална поставка Вукових сабора у Музеју Вукових сабора и
  • поставка о Ђачким Вуковим саборима који се налазе на Саборишту и у Музеју језика и писма – изложба: „Утицаји. Вук и савременици“.

• од 09 до 15 часова,
  • 14. новембра од 09 до 15 часова
Muzej jezika i pisma u kulturno-istorijskom kompleksu Tršič
Тршић – Музеј језика и писма

Спомен комплекс Текериш

Спомен комплекс у Текеришу (38 км од Лознице) је историјски комплекс посвећен историјском догађају из Првог свестког рата. Састоји се из спомен костурнице у којој су сахрањени остаци 3.500 српских ратника и војника 28. прашког пука и и музејска поставка о Церској бици.

Посебни програми Центра за културу „Вук Караџић“

Изложба: „Везени мост“

09. новембар у 12 часова

Изложба из Музеја књижевности позоришне умјетности у Сарајеву садржана од избора песама из дела Насихе Капиџић Хаџић „Везени мост“. Избор је извршила ауторка изложбе Тамара Сарајлић Славнић, а илустрације урадио Дејан Славуљица. Ова изложба је део пројекта прекограничне сарадње „Музејске приче“.

(Музеј језика и писма у Тршићу)

Калиграфска радионица у Тршићу

Изложба „Записи у глини Аранке Мојак“

09. новембар 2020.

Документарна изложба: „Јован Цвијић, један од великих умова Србије“

09. новембар 2020.

Изложба је посвећена српском научнику рођеном у Лозници. Састоји се из 24 паноа на којима су представљени живот и рад Јована Цвијића. Изложба је отворена током манифестације „Дани Јована Цвијића“ и трајаће током манифестације „Музеји за 10“.

Ову изложбу је Министарство културе и информисања подржало на конкурсу представљања културе и уметности у иностранству у дигиталном формату. Изложба „Јован Цвијић, један од великих умова Србије“ је постављена и на Дигиталној музејској поставци „Јован Цвијић“ коју је Центар за културу „Вук Караџић“ урадио током 2019. и 2020. године.

Адреса:

• Саве Ковачевића 1, Лозница