Стална поставка Центра за културу Гроцка
Центар за културу Гроцка: Легат др Александра Костића, свестраног научника и првог српског сексолога, изложен је у оквиру сталне поставке у галерији која се налази у самом улазу библиотеке „Илија Гарашанин“ у Гроцкој, у срцу старе вароши и заштићеној амбијенталној целини Грочанска чаршија. Стална поставка обухвата археолошке и палеонтолошке налазе са терена Гроцке, уз личне предмете који су поклон професоровог сина Војислава Вокија Костића, познатог композитора и гастронома. Др Костић је градећи летњиковац у Дубочају 1932. године открио богат археолошки локалитет и иницирао његово проучавање. Своје налазе је 1978. године оставио Гроцкој „као подстицај за даља истраживања“, а збирка из некадашњег „Завичајног музеја Гроцке“ у Ранчићевој кући је након више деценија заборава од 2018. године поново пред очима јавности.
-
Библиотека „Илија Гарашанин“ -
Легат др Александра Костића
(Галерија у Библиотеци „Илија Гарашанин” у Гроцкој, Булевар ослобођења 11 (Грочанска чаршија))
Посебни програми
Изложба: „Меморија детињства“
Од 06. до 24. новембра.
Изложбена поставка слика дипл. примењеног графичара Невене Црногорац са серијом радова под називом „Меморија детињства“ у техници уље на платну. Реч уметнице: „У потрази заправом лепотом нашла сам се првобитно на прагу свог детињства. Призор је био једнак сећањима у сликама који остављају утисак негде између јаве и сна. Јер таква су заправо и наша сећања, искуства која су се догодила и која су имала извесно трајање на крају остају забележена само као једна не сасвим јасна слика испуњена набојем емоција које су нам остале урезане у памћењу као асоцијација на догађај”.
(Центар за културу Гроцка, Ранчићева кућа, Мајевичка бр. 9)
-
Центар за културу Гроцка -
-
Ранчићева кућа -
Ранчићева кућа – Центар за културу у Гроцкој
Дигитална диван-трибина „Београд за почетнике“ и Центра за културу Гроцка у част 11. новембра,Дана примирја у Првом светском рату.
11. новембар од 18 часова.
Дигитална трибина у сарадњи са Смиљаном Попов, „Београд за почетнике“ у част 11. новембра, Дана примирја у Првом светском рату одржава се у Центру за културу Гроцка и прати се уживо онлајн у складу са здравственим препорукама. Уважени гост је редитељ Милош Шкундрић, а након трибине биће ексклузивно приказан његов документарни филм „Дуго путовање у рат“. Уместо у студију, овај иновативни коцепт дигиталних трибина одржава се у Ранчићевој кући, и помера границе двоструко уживо – „лајв“ путем дигиталне трибине, и такође уживо за публику присутну у Ранчићевој кући, заштићеном културном добру од великог значаја за нашу земљу, познатом по чаробно лепом амбијенту.
Организатори: Центар за културу Гроцка и Смиљана Попов „Београд за почетнике“ ; техничка платформа: „OCOLO“ digital, студио за дигиталне технологије
(Центар за културу Гроцка, Ранчићева кућа, Мајевичка бр. 9)
-
Центар Гроцке -
Гроцка -
Грочанска чаршија
Виртуелне 3Д презентације културних добара општине Гроцка
дигитална е-промоција петком током трајања Манифестације
Уколико поседујете ВР наочаре, виртуелну туру можете да доживите, осетите и крећете се кроз простор као да сте у реалном свету. Виртуелна тура је урађена уз помоћ Matterport Pro2 3D, што је последња генерација хардвера намењеног за снимање 3Д Виртуелних тура, који представља златни стандард када је у питању професионално снимање ентеријера.
Дигитални 3Д садржај биће доступан на сајту Центра за културу Гроцка, и страницама на друштвеним мрежама, са пропратним едукативним објашњењима, фотографијама и сл.
-
Брестовник, Староримска гробница -
Касноримска гробница, Брестовник -
Римска гробница, III век н.е.
Виртуелне 3д презентације културних добара општине Гроцка, и то Ранчићеве куће, Легата др Александра Костића, Касно-римске гробнице у Брестовику.
*Напомена: За Ноћ музеја 14. новембра биће представљена Касноримска гробница у Брестовику.
Организатор: Центар за културу Гроцка у сарадњи са Центром за урбани развој и „OCOLO digital“ студијом за дигиталне технологије
Стручно вођење Ранчићевом кућом за најављене групе/ посетиоце
Лепотица народног неимарства Гроцке и Србије бележи више од два века трајања и око четири деценије културне намене, а сваком посетиоцу дарује незаборавну атмосферу свог ванвременског склада и спокоја. Име је добила по породици Ранчић којој је готово два века припадала. Грађена је од материјала са поднебља крајем 18. и почетком 19. века, без иједног ексера. Широких стреха, са дрвеним доксатом и кровом од ћерамиде, драгоцен је примерак очуваног народног неимарства. Кућа је заштићена као културно добро од великог значаја 1966. године и „домаћин“ је установи Центар за културу општине Гроцка од 2008. године.

(Центар за културу Гроцка, Ранчићева кућа, Мајевичка бр. 9)

Радно време у току Манифестације:
Центар за културу Гроцка
- од понедељка до петка од 08 до 16 часова
- субота 14. новембар од 11 до 18 часова
Библиотека „Илија Гарашанин”
- од понедељка до петка од 08 до 20 часова
- субота од 08 до 14 часова
Адреса:
- Библиотека „Илија Гарашанин” у Гроцкој, Булевар ослобођења 11
- Центар за културу Гроцка, Ранчићева кућа, Мајевичка бр. 9
Сајт: Центар за културу Гроцка