Стална поставка Завичајног музеја Параћин
Завичајни музеј Параћин има сталну поставку коју чине предмети који сведоче насељима земљорадничким заједницама млађег неолита, међу којима су најзначајнија Мотел Слатина код Параћина и Турска чесма, Слатина код села Дреновца.
Бронзано доба је представљено каменим, металним и керамичким налазима из бронзанодопске некрополе са спаљеним покојницима ,,Глождак” која је припада носиоцима Параћинске културне групе.
Из периода старијег гвозденог доба изложени су керамички и метални предмети за свакодневну употребу. Један део сталне поставке чине предмети млађегвозденодопске културе Скордиска.
Период римске доминације заступљен је налазима, који су иза себе оставили становници античког насеља Sarmates-a, које је вероватно било подигнуто на месту данашњег Параћина.
Период византијске доминације представљен је налазима са утврђења Момчилов град, подигнуто у VI веку на обронцима Јухора. Утврђење је било саставни део унутрашњег византијског система утврђења које је истовремено имало функцију рефугијума, контроле и заштите путне мреже.
Период средњевековне српске државе документован је налазима са војног утврђења Петрус и манастирских комплекса Намасија и Св. Јован Главосек.
Посебан део сталне поставке Завичајног музеја Параћин чине остаци фосилне флоре и фауне који одсликавају геоморфолошке и климатолошке промене на овом делу Балкана.
Део сталне поставке чине употребни предмети који одсликавају градски живот Параћина с краја XIX и првих деценија XX века.
Од 9. до 15. новембра од 8 до 20 часова
(Завичајни музеј Параћин, Томе Живановића 17, Параћин)
Посебни програми Завичајног музеја Параћин
Изложба Завичајног музеја Параћин : „Леонардо да Винчи – научник и проналазач“
14. новембра у 19:00 часова
На изложби ће посетиоци бити у прилици да упознају мање познату страну Леонардове личности – инжењерску и научничку, с обзиром на то да је он као уметник одавно откривен и проучен. Леонардо је био инжењер несвакидашњих способности и за то време широког образовања.
У дубини свог духа био је научник – истраживач природе, тражио је суштину ствари, непрекидно проверовао све што се сматрало познатим, покушавајући да одгонетне и открије непознато.
Аутор поставке је музејски саветник Ања Радаковић, Музеј науке и технике
(Галерија новог Културног центра, Параћин)
Изложба фотографија Завичајног музеја Параћин: „Боје села – Беле покладе“
09. новембра у 19 часова
Аутор изложбе Маја Стошић – прва жена мајстор фотографије, највишег звања Фото савеза Србије, представиће своју колекцију фотографија насталих на прославама празника Беле покладе.
(Завичајни музеј Параћин, Томе Живановића 17, Параћин)
Радионица: „Мали археолози“
14. новембра од 19:00 часова
У оквиру манифестације посетиоцима ће бити доступна радионица за децу „Мали археолози“ где ће се деца на креативан и занимљив начин упознати са занимањем археолога и палеонтолога.
Организоване групе предшколских установа ће долазити у Музеј а радионица ће бити доступна и за индивидуалне посете за време трајања манифестације.
(Завичајни музеј Параћин, Томе Живановића 17, Параћин)
Етнолошка радионица за децу: „Преплетаји – радионица ткања“
14. новембра од 19:00 часова
У оквиру манифестације посетиоци ће моћи да се упознају са основним техникама ткања.
(Завичајни музеј Параћин, Томе Живановића 17, Параћин)
Керамичка радионица за децу Завичајног музеја Параћин
14. новембра од 19:00 часова
У оквиру Манифестације „Музеји за 10“ посетиоци ће моћи да се упознају са основним техникама вајања и израдом посуда од глине.
(Завичајни музеј Параћин, Томе Живановића 17, Параћин)

Радно време у току Манифестације:
- од 09. до 15. новембра од 08 до 20 часова
Адреса:
- Томе Живановића 17, Параћин
Сајт: Завичајни музеј Параћин