Stalna postavka Narodnog muzeja Užice
Narodni muzej Užice ima više stalnih postavki koje na različite načine prezentuju užički kraj.
Izložba: „Užice – nastanak i razvoj“
Prikazuje istorijat Užica od praistorije do savremenog doba kroz raznovrstan muzejski materijal.

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)
Legat slikara Mihaila Milovanovića
Legat slikara Mihaila Milovanovića, prvog akademskog slikara iz užičkog kraja otvoren je 2003. godine u Narodnom muzeju Užice. Fond Legata stvoren je otkupom i poklonom umetnikovog sina Momčila Milovanovića i drugih darodavaca, a deo predmeta je iz zbirki Narodnog muzeja Užice. Legat prezentuje umetničku i ličnu zaostavštinu Mihaila Milovanovića, prvog akademskog slikara iz užičkog kraja, ratnog slikara u oslobodilačkim ratovima Srbije 1912 – 1918. godine i skulptora. Milovanovićev realizam, sa elementima impresionizma, secesije, ekspresionizma i simbolizma čini stilski i žanrovski raznorodan opus. Mihaila Milovanovića pogubili su partizani 1941. god, nakon što je neosnovano optužen da je petokolonaš i izdajnik. Legat je formiran nakon višedecenijskog zalaganja Momčila Milovanovića za rehabilitaciju imena i dela svog oca Mihaila i sakupljanja umetnikove zaostavštine.

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)
Lapidarijum antičkih spomenika
Predstavljeni su antički spomenici i arhitektonska plastika koji pripadaju drugoj polovini 2. veka i 3. veku, kao i prvoj polovini 4. veka. Izloženi spomenici potiču sa terena iz okoline Kosjerića, Požege, Užica, Nove Varoši i Prijepolja. U antičkom periodu teritorija na kojoj su nađeni ovi antički spomenici ulazila je u granice Istočne provincije Dalmacije.

(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)
Izložba: „Užička republika 1941. godine“
Krajem septembra i početkom oktobra 1941, na području zapadne Srbije, Šumadije i Pomoravlja, stvorena je veća slobodna teritorija, kao baza za širenje ustanka. Veći deo naseljenih mesta oslobodile su partizanske i četničke jedinice samostalno ili u sadejstvu. Na ovoj teritoriji, nazvanoj Užička republika, živelo je blizu milion stanovnika. To je bila prva veća slobodna teritorija u okupiranoj Evropi 1941. godine.
(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

Izložba: „Partizanska fabrika oružja i municije“
Izložba je vezana za period Drugog svetskog rata.
(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

Izložba: „Istorija namenske proizvodnje u Užicu od 1928. do danas“
Stalna postavka Narodnog muzeja Užice, otvorena 2006. godine. Ova izložba predstavlja u manjoj meri koncepcijski izmenjenu izložbu Privrednog muzeja „Prvi partizan“, otvorenu u fabričkom krugu 1990. godine, a demontiranu 2002. godine (zbog raspada SOUR-a „Prvi partizan“).
(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)

Jokanovića kuća
Izložba: „Gradska kuća u Užicu u 19. i početkom 20. veka“
Kao zasebna muzejska celina, kroz stalnu postavku „Gradska kuća u Užicu u 19. i početkom 20. veka“ prezentuje kroz tri enterijera način života u Užicu u pomenutom periodu.
Jokanovića kuća Gradski salon
(Jokanovića kuća Slanuška 18, Trg Svetog Save)
Memorijalni kompleks Kadinjača
Posvećen je borbi i poginulima na brdu Kadinjača 29. novembra 1941. godine.
(Memorijalni kompleks Kadinjača, Volujac 28)
Zavičajni muzej Nova Varoš
Zavičajni muzej u Novoj Varoši je zasebno odeljenje Narodnog muzeja Užice. Poseduje stalne postavke „Novovaroški kraj kroz istoriju“ , kao i zasebnu celinu „Spomen-soba vojvodi Petru Bojoviću i novovaroški kraj u Velikom ratu“.
(Zavičajni muzej Nova Varoš, Karađorđeva 36, Nova Varoš)
Posebni programi
Izložba posuđa
15. maj, od 18časova
Projekat kustosa Milodarke Đajić i Katarine Dogandžić-Mićunović
Posuđe za služenje hrane iz zbirki Narodnog muzeja Užice, kao i ono koje se nalazi u domovima Užičana, na izložbi će biti predstavljeno iz ugla etnologa i iz ugla istoričara umetnosti – njegova funkcija i uloga u tradiciji, kao i stilske odlike dizajna i odnos sa dominanatnim pravcima istorijskih epoha.
Bokal majolika Čaše, staklo,19. vek, nepoznato poreklo Mušvete, Čajetina 1942. godina Severovo, Arilje, 1900. godina Tacna za kašičice, srebro, Užice, 1880. godina
Izložba „Govor duše“
od 12. do 18. maja 2021. godine, otvaranje 12. maja u 13 časova
Izložbaautora Dijane Ristović i saradnika Mire Ćuković
Izložbom „Govor duše“ Narodni muzej Užice ima za cilj da se prikažu predmeti nastali iz potrebe da se na opipljiv način iskažu osećanja prema nekome. Kako su to radili naši preci, momci i devojke, pogotovu u seoskim sredinama Zapadne Srbije, pokazuju nam specifični predmeti koje poseduje Narodni muzej Užice, a to su ručne preslice i maramice sa navezenim stihovima, koji će biti prezentovani na navedenoj izložbi.

Koncert muzičke škole „Vojislav – Lale Stefanović“
15. maj od 18:30 časova
Koncert muzičke škole će biti održan u legatu slikara Mihaila Milovanovića.
(Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18)
U toku manifestacije Muzeji za 10 u periodu od 12. do 18. maja 2021. godine, biće organizovana prodaja publikacija Narodnog muzeja Užice.

Radno vreme u toku Manifestacije:
- od 12. do 18.05.2021. od od 10 do 18 časova,
- 15. 05. 2021. od 10 do 22 časa.
Adresa:
- Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18, Užice
- Jokanovića kuća Slanuška 18, Trg Svetog Save, Užice
- Memorijalni kompleks Kadinjača, Volujac 28, Užice
- Zavičajni muzej Nova Varoš, Karađorđeva 36, Nova Varoš
- Hidroelektrana „Pod gradom“, Gradska plaža, Užice
Sajt: Narodni muzej Užice