Stalna postavka Zavičajnog muzeja Paraćin
Zavičajni muzej Paraćin ima stalnu postavku koju čine predmeti koji svedoče naseljima zemljoradničkim zajednicama mlađeg neolita, među kojima su najznačajnija Motel Slatina kod Paraćina i Turska česma, Slatina kod sela Drenovca.
Bronzano doba je predstavljeno kamenim, metalnim i keramičkim nalazima iz bronzanodopske nekropole sa spaljenim pokojnicima ,,Gloždak” koja je pripada nosiocima Paraćinske kulturne grupe.
Iz perioda starijeg gvozdenog doba izloženi su keramički i metalni predmeti za svakodnevnu upotrebu. Jedan deo stalne postavke čine predmeti mlađegvozdenodopske kulture Skordiska.
Period rimske dominacije zastupljen je nalazima, koji su iza sebe ostavili stanovnici antičkog naselja Sarmates-a, koje je verovatno bilo podignuto na mestu današnjeg Paraćina.
Period vizantijske dominacije predstavljen je nalazima sa utvrđenja Momčilov grad, podignuto u VI veku na obroncima Juhora. Utvrđenje je bilo sastavni deo unutrašnjeg vizantijskog sistema utvrđenja koje je istovremeno imalo funkciju refugijuma, kontrole i zaštite putne mreže.
Period srednjevekovne srpske države dokumentovan je nalazima sa vojnog utvrđenja Petrus i manastirskih kompleksa Namasija i Sv. Jovan Glavosek.
Poseban deo stalne postavke Zavičajnog muzeja Paraćin čine ostaci fosilne flore i faune koji odslikavaju geomorfološke i klimatološke promene na ovom delu Balkana.
Deo stalne postavke čine upotrebni predmeti koji odslikavaju gradski život Paraćina s kraja XIX i prvih decenija XX veka.
Od 9. do 15. novembra od 8 do 20 časova
(Zavičajni muzej Paraćin, Tome Živanovića 17, Paraćin)
Posebni programi Zavičajnog muzeja Paraćin
Izložba Zavičajnog muzeja Paraćin : „Leonardo da Vinči – naučnik i pronalazač“
14. novembra u 19:00 časova
Na izložbi će posetioci biti u prilici da upoznaju manje poznatu stranu Leonardove ličnosti – inženjersku i naučničku, s obzirom na to da je on kao umetnik odavno otkriven i proučen. Leonardo je bio inženjer nesvakidašnjih sposobnosti i za to vreme širokog obrazovanja.
U dubini svog duha bio je naučnik – istraživač prirode, tražio je suštinu stvari, neprekidno proverovao sve što se smatralo poznatim, pokušavajući da odgonetne i otkrije nepoznato.
Autor postavke je muzejski savetnik Anja Radaković, Muzej nauke i tehnike
(Galerija novog Kulturnog centra, Paraćin)
Izložba fotografija Zavičajnog muzeja Paraćin: „Boje sela – Bele poklade“
09. novembra u 19 časova
Autor izložbe Maja Stošić – prva žena majstor fotografije, najvišeg zvanja Foto saveza Srbije, predstaviće svoju kolekciju fotografija nastalih na proslavama praznika Bele poklade.
(Zavičajni muzej Paraćin, Tome Živanovića 17, Paraćin)
Radionica: „Mali arheolozi“
14. novembra od 19:00 časova
U okviru manifestacije posetiocima će biti dostupna radionica za decu „Mali arheolozi“ gde će se deca na kreativan i zanimljiv način upoznati sa zanimanjem arheologa i paleontologa.
Organizovane grupe predškolskih ustanova će dolaziti u Muzej a radionica će biti dostupna i za individualne posete za vreme trajanja manifestacije.
(Zavičajni muzej Paraćin, Tome Živanovića 17, Paraćin)
Etnološka radionica za decu: „Prepletaji – radionica tkanja“
14. novembra od 19:00 časova
U okviru manifestacije posetioci će moći da se upoznaju sa osnovnim tehnikama tkanja.
(Zavičajni muzej Paraćin, Tome Živanovića 17, Paraćin)
Keramička radionica za decu Zavičajnog muzeja Paraćin
14. novembra od 19:00 časova
U okviru Manifestacije „Muzeji za 10“ posetioci će moći da se upoznaju sa osnovnim tehnikama vajanja i izradom posuda od gline.
(Zavičajni muzej Paraćin, Tome Živanovića 17, Paraćin)

Radno vreme u toku Manifestacije:
- od 09. do 15. novembra od 08 do 20 časova
Adresa:
- Tome Živanovića 17, Paraćin